Güncel
12 Oca 2018 11:10 Son Güncelleme: 19 Kas 2018 18:46

Bakan Fakıbaba AA Editör Masası'na konuk oldu

- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba: (2)- "Global dünyada ticaret yapıyoruz. Ticaret tek taraflı olmayacak, mutlaka 'kazan kazan' olması gerekir. Biz diyoruz ki, 'Biz kazanırken ticaret yaptığımız insanların da kazanması lazım"- "İthalatı sadece ihtiyaçtan dolayı değil, piyasayı regüle...

Bakan Fakıbaba AA Editör Masası'na konuk oldu

ANKARA (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, global dünyada ticaretin tek taraflı değil, mutlaka "kazan kazan" şeklinde olması gerektiğini belirterek, "Biz diyoruz ki, 'Biz kazanırken ticaret yaptığımız insanların da kazanması lazım." ifadesini kullandı.

Fakıbaba, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda, editör ve muhabirlerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı, son dönemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Muhalefetin et ithalatına ilişkin eleştirilerine değinen Fakıbaba, Sırbistan ile et alışverişine ilişkin anlaşma yapıldığını ancak bu ülkeden henüz et gelmediğini söyledi.

Fakıbaba, Türkiye'nin hayvan kesimine ilişkin birtakım kurallarının bulunduğuna işaret ederek, Türkiye Cumhuriyeti'nin büyük bir devlet olduğunu, 5 bin ton et alımının İstanbul'un bir günlük ihtiyacının çok azını karşıladığını bildirdi.

Yapılan alışverişlerle gönüllerin fethedildiğini vurgulayan Fakıbaba, Türkiye'nin ticaret hacminin artırıldığını, iş adamlarının önünün açıldığını dile getirdi.

Fakıbaba, ithalat sürecinin sadece etle ve besilik hayvanla sınırlı kalmayacağını, devamında başka ürünlerin ticaretinin de olacağını belirterek, şöyle devam etti:

"(Biz sizden 2 milyar dolarlık mal alıyoruz, siz şu ürünü başka yerden alacağınıza bizden alın.) diyeceğiz. Etin ismi değişecek, farz edelim susama geçecek. Bunlar iki ülke arasında doğaldır. Biz de gelen insanlara bakıyoruz. Mesela bugün Somali Tarım Bakanı ile görüşeceğim, biz ne alıyoruz, ne veriyoruz, ticaret açığımız var mı, yoksa pozitif durumda mıyız? Bunlara bakıyoruz, ona göre karşılıklı kartlarımızı ortaya koyuyoruz."

Global dünyada ticaretin tek taraflı olmayacağını, mutlaka "kazan kazan" prensibiyle yapılması gerektiğini ifade eden Fakıbaba, "Tek taraflı kazanç olduğu zaman 'Dünya beşten büyüktür' diyoruz. Niye? Hep onlar kazanıyor, bütün dünyanın gözüne batıyor. Biz öyle değiliz, diyoruz ki, 'Biz kazanırken ticaret yaptığımız insanların da kazanması lazım." diye konuştu.

Kesimhanelerin İslami kurallara göre olacağını vurgulayan Fakıbaba, başka ülkelerden ithalatta, etin temiz, hijyenik ve İslami kurallara göre kesilmesi şartlarının arandığını bildirdi.

- "Önlem olarak ürün ithalatı yapıyoruz"

Fakıbaba, gıda fiyatlarının enflasyon artışına etkisine ilişkin eleştirilerin anımsatılması üzerine, konuya ilişkin çalışmalar yapıldığını söyledi.

Piyasada bazı stokçuların ve fırsatçıların bulunduğuna dikkati çeken Fakıbaba, böyle durumlarda önlem olarak ürün ithalatı yapıldığını dile getirdi.

Fakıbaba, ithalatın sadece ihtiyaçtan değil, piyasayı regüle etmek için de yapıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bazen vergi duvarlarını kaldırıyorsunuz, bazen de vergi duvarlarını sıfırlıyorsunuz. Sıfırladığınız zaman insanlar zannetmesin ki bu vergi duvarları hep aynı kalacak. O da bir regülasyon. Zaman zaman biz ihtiyaçtan dolayı değil, piyasayı regüle etmek için bazen de içeride işleyip katma değerini artırıp buğdayda olduğu gibi dışarıya ihraç etmek, daha fazla kazanmak için bunu yapıyoruz."

(Sürecek)