Gündem
18 Kas 2016 08:48 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 21:40

Bakan Avcı'dan 'tutuklu gazeteciler' çıkışı: Katillerle aynı muameleyi görmemelidir!

Hükümetten Cumhuriyet ve Özgür Gündem gazetelerinin yazar çizer ve yöneticilerinin de bulunduğu tutuklu yargılanmalara ilişkin ilk itiraz geldi.

Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi görüşülürken CHP Milletvekilleri Musa Çam, Zeynep Altıok ve Utku Çakırözer, tutuklu yargılanan gazetecileri gündeme getirdi.

Çam, “AKP yönetiminin politikaları turisti ürkütmeye yetiyor artık. ‘FETÖ'yle mücadele' deniliyor, cemaate karşıtlığıyla bilinen, tanınan gazeteciler tutuklanıyor'' dedi. İletişim kökenli Kültür Bakanı Nabi Avcı da gazeteci tutuklamalarından rahatsız olduğu mesajını verdi.

Gazetecilerin tutuklu yargılanmalarının hukukun temel ilkelerine aykırı olduğunu söyleyen Avcı, şöyle konuştu: “Özellikle yazar, çizerler… Çünkü bunlar üzerinden geliştirilen bazı söylemler ve tutuklu olarak yargılanmaya devam edilmesi gereken birtakım katil zanlılarının, darbe zanlılarının da aynı bu insanlar gibi haksız yere tutuklandıkları gibi bir intiba, bir izlenimin doğmasında kullanılıyor. Bu insanlarla ilgili yargılama süreçlerinin işledikleri iddia edilen suçlarla mütenasip bir formatta yürütülmesinin doğru olduğu görüşümüzü Adalet Bakanlığımıza da aktarıyoruz.”