Gündem
08 Tem 2015 23:08 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:43

Bahçeli Yusuf Halaçoğlu'na ayarı Yusuf Has Hacip'le verdi!

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin milletvekili Yusuf Halaçoğlu'nun, CHP ve Deniz Baykal'a yönelik sözlerinin ardından twitter'dan açıklamalarda bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu’nun CHP hakkındaki, “Biz eğer Sayın Baykal’ı desteklemiş olsaydık, AKP’nin tabiriyle ‘Dinsiz bir partinin inançsız bir partinin adamını seçtiniz’ diye bize yükleneceklerdi” sözlerine Twitter hesabından tepki gösterdi.

Bahçeli, “Kimin neye, nasıl inandığını tayin makamı kimseye düşmeyecektir. Kasten çarpıtılan cümleleri fitne santrali gibi kullanmak da şirretliktir. Herkes ağzından çıkan sözlerin nereye gideceğini iyi ölçmeli, iyi tartmalıdır” ifadesini kullandı.

Bahçeli'nin mesajında tarihçi Halaçoğlu'na Doğu Türkistan'daki Balasagün şehrinde dünyaya gelen devlet adamı ve şair Yusuf Has Hacip'in sözleriyle göndermede bulunması dikkat çekti.

Bahçeli Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

İFRAT VE TEFRİTTEN KAÇINMAK HERKESİN VAZİFESİ
“Ramazan’ın başında rahmet pınarından içtik, ortasında mağfiret köprüsünden geçtik, sonunda azaptan kurtuluşun inşallah hazzını yaşayacağız. İhlas ve imanlı kalplerle, hayır ve halis niyetli diyaloglarla saflarımızı enli omuzlarla sımsıkı örülmüş canlı birer hisara dönüştürmeliyiz. Umutlu olmaktan yorulmamalıyız. Mutluluğu ve huzuru aramaktan, istikrar ve güvenliği ısrarla istemekten çekinmemeliyiz. Mehmet Akif’in tasvir ettiği çok defa ümitsizliğin pençesinde kıvranan Köse İmam’dan çok, Hocazade’nin azim ve kararlılığını örnek almalıyız. Bu mübarek günlerde hoşgörüye, teenniye, olgunluğa, müşfik ve muhabbet dolu söz ve temaslara her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır. İfrat ve tefritten kaçınmak herkesin vazifesidir.

ŞİRRETLİKTİR
Din ve inançlar üzerinden yeni istismar kanalları açmak kimseye bir şey kazandırmayacaktır. Kimin neye, nasıl inandığını tayin makamı kimseye düşmeyecektir. Kasten çarpıtılan cümleleri fitne santrali gibi kullanmak da şirretliktir. Herkes ağzından çıkan sözlerin nereye gideceğini iyi ölçmeli, iyi tartmalıdır. Söze hakim olunmazsa tutsak düşülmesi mukadderdir. Bu akşam da Yusuf Has Hacip’in şu düşündürücü ve ibretlik sözlerini sizlerle paylaşmak istiyorum: ‘Eğer ki iki dünya diler isen, ilacı iyiliktir, yapar isen. Eğer iyilik bulmak diler ise özün, yürü iyilik yap, bırak gerisini sözün. Aklın güzelliği dil ile, dilin güzelliği söz ile; kişinin güzelliği yüz ile, yüzün güzelliği göz ile olur.’ Balasagunlu Yusuf böyle diyor.”