Gündem
22 Mar 2021 16:07 Son Güncelleme: 22 Mar 2021 16:14

Babacan'ın DEVA'sında ikinci 'Andımız' skandalı!

Danıştay'ın "Öğrenci Andı" ile ilgili verdiği karar, DEVA Partisi yöneticileri arasında bölünmeye yol açarken, partinin kurucular kurulu üyesi Andımız'ın yazarı Reşit Galip'e hakaret etti.

Türkiye’deki tüm ilkokullarda, Eğitim İş Sendikası’nın aldığı kararla Andımız'ı okuma eylemi bugün başladı. Öğretmenler ilk derste sınıflarda, Öğrenci Andı’nı okuttu. Andımız böylelikle yıllar sonra okullarda okutulmuş oldu.

DEVA PARTİSİ KURUCUSU TEPKİ GÖSTERDİ

Sınıflarda Andımız’ın okunmasına DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Baran Deniz Bağatur sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Bağatur, Andımız’ın okunmasıyla ilgili haberi paylaştı ve “Küçücük çocukları asker gibi dizip, Reşit Galip isimli nazi ruhlu kafatasçının yazdığı andı okutmak rezaletin ötesinde bir şeydir. Irkçılıkla mücadele edilmelidir.” ifadelerini kullandı.

 

DEVA PARTİSİ YÖNETİCİSİ İSTİFA ETMİŞTİ

Daha önce de DEVA Partisi yöneticisi Beytullah Aksoy Danıştay'ın Andımız kararına destek vererek ağır ifadeler kullanmıştı.

Beytullah Aksoy “Andımız” ile ilgili “Hayvani ihtiyaç” tanımlaması yapmış ve "Bir Türk için her sabah ben Türk’üm diye bağırmak ancak hayvani bir ihtiyacı tatmin edebilir. Bir toplum, hayvani ihtiyaçlarını önceliklendiren bireylerden oluşursa orada zihinsel gelişimden söz edilemez" ifadelerini kullanmıştı.

Aksoy'un paylaşımları tartışmalara neden olmuştu. Aksoy daha  sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, özür diledi ve partisinden istifa ettiğini duyurmuştu.

Aksoy, "Çok özür dilerim. Gerçekten üzgünüm. İstifa ediyorum" notunu düşmüştü.