Gündem
29 Nis 2010 17:36 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 11:16

BABACAN İDDİLARI YANITLADI!.. TARAF GAZETESİ İÇİN TEŞVİK VERİLDİ Mİ?

Devlet Bakanı Ali Babacan, Taraf gazetesini yayımlayan Alkım Yayınevi'ne Hazine tarafından verilen teşvik belgesiyle ilgili CHP'nin soru önergesine yanıt verdi.

Babacan, “Firma, gazete basım faaliyetleri için de ayrıca teşvik belgesi alması mümkün olmasına rağmen, bu konuda Hazine Müsteşarlığından herhangi bir teşvik belgesi talebinde bulunmamıştır” dedi.

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, Başbakan Ali Babacan’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Alkım Basım Yayın Dağıtım Ticaret Limited Şirketi’ne Hazine tarafından 120 kişilik okuma bölümleri, 48 kişilik okuma tiyatrosu, 72 kişilik seminer salonu, sergi salonu, 3 adet çalışma odası, 5 adet aktivite odası bulunan bir tesis yapılması için 3 milyon 653 bin 543 TL karşılığı yatırım teşvikinin verildiğini belirtmiş, “Teşvik belgesi sahibi firma teşvik belgesi aldığı tarihten on ay sonra Taraf Gazetesini yayınlamaya başlamıştır. Teşvik belgesi bu gazetenin yayınlanması için mi verilmiştir”  diye sormuştu.
 
Devlet Bakanı Babacan, Özyürek’in önergesine verdiği yanıtta Alkım Yayınevi’nin teşvik müracaatı üzerine Bakanlar Kurulu kararı ile firmanın Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığı Kültür Yatırım Belgesine istinaden yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini, tesisin, İstanbul Kadıköy Caferağa Mahallesi’ndeki kiralık bir binada kurulacağını belirtti. Babacan, ‘Teşvik Belgesi Taraf gazetesinin yayınlanması için mi verilmiştir?” sorusuna verdiği yanıtta ise teşvik belgesinin, Alkım yayınevinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığı Kültür Yatırım Belgesi uyarınca verildiğini belirterek “Firma, gazete basım faaliyetleri için de ayrıca teşvik belgesi alması mümkün olmasına rağmen, bu konuda Hazine Müsteşarlığından herhangi bir teşvik belgesi talebinde bulunmamıştır” dedi. 

Babacan, Yatırım Teşvik Belgesi’nde toplam yatırım tutarının 3 milyon 653 bin 543 TL olarak öngörüldüğünü, bunun 2 milyon 793 bin 543 TL’sinin yerli makine teçhizat tutarı, 860 bin TL’sinin de harcamalar tutarı olduğunu bildirdi. Babacan, Alkım yayınevinin KDV, Gümrük Vergisi, Sigorta Prim desteği gibi desteklerden ne ölçüde yararlandığı sorusuna verdiği yanıtta bu yatırım için onaylanan 2 milyon 793 bin 543 TL tutarındaki yerli makine teçhizat listesindeki makine ve teçhizatın 1 milyon 793 bin 543 TL tutarındaki kısmı için KDV muafiyetinin öngörüldüğü, ancak yatırım mahallinde yapılan ekspertiz sonucunda Alkım yayınevinin listesindeki makine ve teçhizatın büyük bölümünü KDV ödeyerek temin ettiğinin anlaşıldığını belirtti. Babacan, KDV istisnası uygulanarak satın aldığı makine ve teçhizat bedelinin 397 bin 480 TL olduğunu, buna tekabül eden KDV istisnasının 71 bin 546 TL tutarında olduğunu bildirerek “Dolayısıyla firmanın yararlandığı teşvik tutarı da sadece bu miktardan ibarettir” dedi.

ANKA