Politika
21 Tem 2023 15:35 Son Güncelleme: 21 Tem 2023 15:39

Aytun Çıray'dan dikkat çeken iddialar! "Ümit Özdağ'ın parti kurmasını sağlayan kim?"

İyi Parti'den istifa eden eski milletvekili Aytun Çıray, "Ümit Özdağ'a parti kurduran kim?" diye sordu.

İyi Parti'den istifa eden Aytun Çıray, Twitter'dan yaptığı açıklamada seçim öncesi sürece ve İyi Parti'den istifa ederek parti kuran Ümit Özdağ'a kadar pek çok konu hakkında bazı iddialarda bulundu. 

Açıklamasına "Sussam gönül elvermez" diye başlayan Çıray, "Sinan Oğan'ı Tayyip Bey'le anlaşıncaya kadar yere göğe sığdıramayanlar kimlerdi?" dedi. 

Çıray, İyi Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz'ın "Kılıçdaroğlu’nun adaylığına engel olamadığım için milletimizden samimi olarak özür diliyorum" sözlerini de eleştirdi. 

'DAYANAMADIM...'

Çıray'ın Twitter'daki açıklamalar şöyle:

"SUSSAM GÖNÜL ELVERMEZ" Siyasetçinin siyasal açıdan başarısızlıklarını, varsa yolsuzluklarını eleştirmek kadar doğal demokratik bir hak olamaz. Bu nedenle Kemal Bey de eleştiriliyor zaten. Ancak.. "Erdoğan Kılıçdaroğlu'ndan daha demokrat".. Hatta bazıları "proje insan" dediğinde.. Haydi açık yazalım "ajan" olduğunu ima edecek kadar ileri gidildiğinde dayanamadım.. Bir kısmında devlette beraber çalıştığımız.. Vatan sevgisi ve dürüstlüğüne şahit olduğum.. Genel Başkan Yardımcılığını yaptığım birinin üzerine böylesine gidilince susarsam hesapçı olurum. *** "Analistler!" utanmasalar tek insan rejimini getiren de Kılıçdaroğlu diyecekler. Hatta... "Gezi direnişi" nedeniyle insanları hapse atan da o.. FETÖ ile birlikte TSK'yı SADAT'ın istediği şekilde dizayn eden de o! Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımam diyen.. Genelkurmay Başkanı'nın hapse atan.. Kozmik odayı açan.. AİHM kararlarını dinlemeyen.. Savcılara talimat veren de hep otokrat Kılıçdaroğlu!"

'AKŞENER EVİNDE SÖYLEDİ...'

Çıray şöyle devam etti: "Sanki o milletvekillerini atamayla seçtirirken.. Tayyip Bey, Meral Akşener hakim huzurunda önseçim mi yaptılar? Şimdi biri çıkmış "Kemal Bey'in aday olmasını önleyemedim" diyor.. Allah var tekrar masaya oturulmasına karşı olduğunu Akşener'in evinde söyledi. Ama kendisinin, Kılıçdaroğlu seçilecek bakan olacak diye ilân edilmesine hiç itiraz ettiğini hatırlamıyoruz. Kısacası.. Bir Genel Başkanı istifaya davet etmek.. Karşısına aday olanları desteklemek gayet doğal. Ancak; onu bir "ajan" seviyesine indirgemek insafsızlık, vicdansızlık, iftira. Bunu seçim öncesi açıklamamak ise suça iştirak. Üstelik.. Buna delil olarak da merhum Baykal'a yapılan komployu göstermek ise deli saçması. Sonuçta komplocular yakalandılar ve ceza bile aldılar."

'ÖZDAĞ'I PARTİ KURMASINI KİM SAĞLADI?'

"Ümit Özdağ ile işbirliği yapması için herkes Kılıçdaroğlu'nu teşvik etmedi mi?" diye soran Çıray şöyle devam etti: "Peki Ümit Özdağ'ı, istifaya zorlayarak parti kurmasını kim sağladı? Diğer yandan aslında Özdağ tarafından anında duyurulan.. Yazılıp çizilen.. Yani gizli olmayan “gizli protokolü" niye herkes ilk defa duymuş gibi yapıyor? Sinan Oğan'ı Tayyip Bey'le anlaşıncaya kadar yere göğe sığdıramayanlar kimlerdi? MAK, "İYİ Parti % 13 oy alsaydı Kılıçdaroğlu kazanacaktı" dedi. Peki Akşener masadan kalkıp oturunca oyları nereden nereye düştü acaba? Araştıran oldu mu? Demek istediğim.. Siyasi ahlâkın bu kadar tefessüh ettiği bir dönem yaşamadım. Herkes her şeyden sıyrılacağı bir "abalı" bulmuş vurup duruyor. Kısacası.. Tayyip Bey'in bu uzun iktidarından bilerek veya bilmeyerek herkes sorumlu."