Aynı tas aynı hamam, Babam Hiç Değişmemiş!

Bir komedi dizisinde olması gereken en doğru cast ile yola çıkan ama ilk bölümden itibaren güldürmek şöyle dursun seyirciyi esnete esnete uykusunu getiren İyi Aile Babası’nın başına enteresan bir şey geldi; dizinin adı değişti!

Bunun daha önce hiç olmadığını sananlar yanılıyor. Çocuklar Duymasın dizisi, Star TV’de 2004-2005 sezonunda yayımlanırken, başrol oyuncusu Tamer Karadağlı (yaşadığı bir ifşa ve şantaj hadisesi yüzünden) diziden ayrılmış, yapımcı Birol Güven de çare olarak Haluk ve Meltem karakterlerini yurtdışına göndermişti. Dizinin adı, iki başrol karakterinin yokluğunda Çocuklar Ne Olacak diye değiştirilip gösterilmişti. Son bölümü dışında Haluk ve Meltem’in ortalarda görünmediği Çocuklar Ne Olacak biraz daha spin-off (yan karakter hikayesi) tadındaydı.

Birol Güven dümene geçince işe yaradığını düşündüğü numaraları tekrar deniyor. Kanal D dizisi İyi Aile Babası’nın yeni adı Babam Çok Değişti oldu ama bakalım ne değişmiş diyerek ekran başına geçtiğimde gördüm ki aynı tas aynı hamam, babam hiç değişmemiş!

Oyuncu kadrosu değişti dediler ancak Naz Elmas dışında yeni bir isim göremedim. Diziyi artık Birol Güven yazıyor dediler yine pek bir fark hissedemedim. Güldürmüyordu hala güldürmüyor. Bir dizide Çağlar Çorumlu, Şebnem Bozoklu, Melek Baykal, Timur Acar oynayacak ama güldürmeyecek, tuhaf ama dizi-film işinde asıl oyuncunun senaryo olduğunu düşündürten bir hadise.

Birol Güven’in aşısı tutar mı? Sanmıyorum çünkü Naz Elmas’ın oynadığı karakteri bir zehirli sarmaşık gibi hikâyenin ortasına atması yeni bir numara değil. Bunu daha önce Çocuklar Duymasın’da yaptılar. Dizinin reytingleri düşünce Haluk-Meltem çiftine kâbus dolu günler yaşatan Tutku (Gülin İyigün) karakteri diziye dahil olmuştu. Bir başka komedi dizisi olan Küçük Ağa’da da yine eski sevgili terörü yaşanmıştı. Başkarakter Ali’nin (Sarp Levendoğlu) eski sevgilisi Rengin, bölümler boyunca çifte kabuslar yaşatmış, en sonunda da çocuklarını kaçırmıştı diye hatırlıyorum.

Bu dizilerin ortak paydası ise yayınlandıkları kanal yani Kanal D… Küçük Ağa ve Babam Çok Değişti (İyi Aile Babası) Kanal D dizisi, TGRT’de başlayan Çocuklar Duymasın ise finali Kanal D’de yaptı.

Ya da söyle yazabilirim; Babam Çok Değişti ama reyting tablosu hiç değişmedi çünkü dün akşam yayınlanan son bölümün reytingi de yerlerde sürünüyor.

Canım dizileri, “izlenmiyor” diyerek gözünü kırpmadan bitiren Kanal D’nin bu dizideki ısrarını anlamıyorum ama şunu biliyorum; Haluk-Meltem ya da Ali-Sinem çiftinde tutan aşı, Mehmet Ali (Çağlar Çorumlu) ve Aslı’da (Şebnem Bozoklu) tutmaz.

Exxen ve Gain’i bekleyen en büyük tehlike!

Netflix, Amazon Prime, BluTV, Mubi, Bein Connect vardı şimdi de Gain ve Exxen’imiz oldu.

İçeriğin her şey olduğu yerde o içeriğe zahmetsizce ulaşmak çok önemli. Bu işi en ciddiye alan platform, işin icatçısı olan Netflix elbette. Netflix’i her yerden izleyebilirsiniz. Telefon, tablet, bilgisayar, akıllı TV… Netflix her yerde, güncel TV modellerinde kumanda da kendi tuşu bile var.

Gain ve Exxen’in izlenebileceği alanlar şimdilik sınırlı. Gain telefonda izleniyor, Exxen ise birkaç gün öncesine kadar sadece bilgisayarda izlenebiliyordu. Mobil versiyonu geldi ancak ekran yansıtma özelliği hala yok.

İçerikle ilgili de bir sıkıntı var. Gain biraz daha farklı bir yol izliyor, batık Quibi’nin yerli versiyonu ama 10 Bin Adım, Terapist gibi müstesna işler bu platformu prestijli bir yere taşıdı. Kısa ve kolay kotarılabilir içerik sunuyor ancak düzgün bir abonelik bedeli istenmeden devam ettirilebilir bir şey değil bu.

Acun Ilıcalı platformu içine Youtube atılmış bir TV kanalı gibi dizayn ediyor, en büyük hatası bu. İçerik-kitle eşleşmesi yapıyor ama her yaş grubuna tek ürün ile o raflar dolmaz. Çocuklar için şu (Sihirli Annem), gençler için şu (İşte Bu Benim Masalım) yetişkinler için şu (Hükümsüz)...

Dijital Platform dediğimiz şey, kullanıcının kişiselleştirerek kafasına göre kanal oluşturabileceği bir yapıdır, öyle olmalıdır. Her yaş grubuna uygun onlarca seçenek üreterek (ya da satın alarak) bir kütüphane oluşturursan aboneni mutlu edersin. Sadece orijinal içerikle olacak iş değil, Netflix bile bunun üstesinden gelemezdi, denemedi bile. Bu işin doğrusunu yapan yerli platform BluTV, beğenilen dizi ve filmlerden oluşan ve sürekli genişleyen kütüphanesini özenli orijinallerle destekliyor.

Dijital platform işini yapa yapa, bata bata öğrenecek bizimkiler. Büyük paranın yatırıldığı bu işte riskler de var.

Murat Tolga Şen – murattolga@gmail.com