Medya Günlüğü
29 Tem 2018 11:43 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:46

Ayla'nın yapımcısından Turkish Ice Cream geliyor! Başrollerde hangi isimler var?

Kore Savaşı'nda Astsubay Süleyman Dilbirliği'nin başından geçen olaylardan esinlenilerek beyaz perdeye aktarılan "Ayla" filminin yapımcısı yeni bir film ile geri dönüyor.

Ayla'nın yapımcısından Turkish Ice Cream geliyor! Başrollerde hangi isimler var?
Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu'nun gerçek bir öyküden esinlenerek yeni bir film çekeceğini yazdı.

Eyüboğlu filmin senaryosunu Gürkan Tanyaş’ın yazdığını, yönetmeliğini Can Ulkay'ın, başrollerde ise Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil ve Ali Atay'ın bulunduğunu yazdı.

Ali Eyüboğlu'nun bugünkü yazısından ilgili bölüm:

AVUSTRALYA’DA TARİH YAZAN İKİ TÜRK’ÜN FİLMİ

14.6 milyon dolar hasılat yapan ‘Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu, yine gerçek bir öyküden yola çıkarak iddialı bir film yapıyor.

Yönetmenliğini ‘Ayla’daki gibi yine Can Ulkay’ın üstlendiği, Gürkan Tanyaş’ın senaryosunu yazdığı ‘Turkish Ice Cream’in başrol oyuncuları Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil ve Ali Atay...

Türkler’in yanı sıra Will Thorp, Marleen Mathews, Tristan Alexander ve James Farley gibi Amerikalı ve İngiliz oyuncuların rol aldığı filmin konusundan önce prodüksiyonuna dair bilgileri paylaşmak isterim.

Uslu, film çekimleri için Kilyos’ta 84 bin metrekarelik alanda plato yaptıklarını söyledi ve ekledi: “Filmin geçtiği Avustralya’nın kasabası Broken Hill’in o dönemindeki halini; treninden tren yoluna, kilisesinden restoranına bire bir yaptık.”Gerçek bir öykü

Uslu, Çanakkale Savaşı sırasında Avustralya’daki iki Türk’ün, ülkeleri için nasıl bir savaş verip, şehit düştüğünü beyazperdeye taşıyacak filmin konusunu ise şöyle anlattı:

“1915 yılında, Avustralya’da yaşayan iki Türk, Çanakkale’de yedi düvele karşı savaştığımızı öğrenince, cepheye gitmek için ülkelerine gelmek ister. Ancak yetkililer onların adadan ayrılmasına izin vermez. Biri deveci, (Erkan Kolçak Köstendil), diğeri el arabasıyla dondurma satan (Ali Atay) iki Türk, İngilizler’in Avustralya’da asker devşirmek için broşür dağıtıp, Türkler aleyhinde kara propaganda yaptığını görünce, ‘Madem bizi göndermediler, o zaman biz de burada savaşalım’ der.”