Gündem
21 Mayıs 2024 10:51 Son Güncelleme: 21 Mayıs 2024 16:53

Ayhan Bora Kaplan'dan el konulan Rolex'ler sahte çıktı!

Ayhan Bora Kaplan'ın yakın çevresine ait ev ve iş yerlerindeki aramalarda bulunan "Rolex" marka saatler için yapılan üç ayrı kıymet tespitinde iki firma, saatlerin replika olduğunu ortaya koydu.

Ayhan Bora Kaplan davasındaki gizli tanık Serdar Sertçelik'in açıklamaları sonrası başlatılan adli soruşturma sürerken Gazeteci Tolga Şardan bugün, süreçle ilgili ulaştığı yeni bilgileri yazdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ve geçen günlerde iddianamesi kabul edilen ikinci dosya kapsamında Ayhan Bora Kaplan'ın eşi ve yakın çevresi gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda bulunan "Rolex" marka saatler tutanak altına alınarak uzman firmalara değer tespiti yaptırıldı.

Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde görevli polisler, "Rolex" saatleri Ankara'da üç ayrı firmaya götürerek incelettirdi. Yapılan üç ayrı kıymet tespitinde; bir firma saatlerin gerçek "Rolex" olduğunu iki firma ise saatlerin sahte olduğunu ortaya koydu.

Rolex'lerin her birinin ortalama piyasa ederinin 20 bin dolar, gerçeğine yakın replikalarının ise 200 dolar civarında olduğu belirtilirken her üç firmanın verdiği rapor da soruşturma dosyasına girdi.

NEDİR BU "SAAT" MERAKI?

Özellikle 2019 sonrası artan operasyonlar, illegal bahis ve uyuşturucu ticaretinden elde edilen gelirin transferi için sıkılaşan gümrük kapılarından kolayca geçişe olanak verdiği için değerli taş, maden, lüks çanta ve özellikle lüks saatleri mafyanın transfer aracına çevirdi.

'Türk Escobar' olarak bilinen Ürfi Çetinkaya'nın yönettiği suç örgütüne yapılan operasyonlarda piyasa değeri 1,5 milyon doları bulan ultra lüks saatler de geçen aylarda gündem olmuştu.

Trafiğin merkezi genellikle Dubai olarak biliniyor... Dubai’de satın alınan ultra lüks bir saat başka bir ülkede 1,5 milyon dolar nakite kolayca çevrilebiliyordu. Üstelik bu saatlerden ‘hediye’ adı altında 2-3 adet alınabiliyor ve rahatlıkla taşınabiliyordu. Böylece 5 milyon doları bulan bir transfer sorunsuzca gerçekleştirilebiliyordu. Bu, 3 ayrı kişinin ayda 2 defa yapılacak seyahat yoluyla en az 30 milyon dolar para transfer gerçekleştirileceği anlamına geliyor…

Ayhan Bora Kaplan'ın kendisiyle bağlantılı olduğu iddia edilen polis ve adliye mensuplarına Rolex marka saat verdiği söz konusu edilmiş, Kaplan’ın bir emniyet müdürünün sevgilisine de "Rolex" saat aldığı iddiası gündeme gelmişti.

Kaplan'ın yakın çevresine ait mekanlarda yapılan aramalarda bulunan "Rolex" marka saatler ile birlikte rüşvet olarak verilen saatlerin de sahte olup olmadığı da merak konusu olacak görünüyor.