Gündem
29 Eyl 2014 21:46 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:46

Aydın Engin ve Murat Belge için suikast ihbarı

T24'ün bulunduğu binanın girişine bırakılan zarftan suikast hazırlığı ihbarı çıktı.

T24'ün Taksim'deki Haber Merkezi'nin bulunduğu binanın kapısının altından atılan bir zarfın içinden çıkan el yazılı notta, Aydın Engin ile Prof. Murat Belge için suikast hazırlığı ihbarı yapıldı. Notta, "Aydın Engin ve Murat Belge için karar alınmıştır ve şahıslar vazifelendirilmiştir" dendi. İhbara, "Şahıslara temiz alet verilecektir"  notu düşüldü.

T24'ün bulunduğu binanın girişindeki demir kapının altından, posta yolu kullanılmadan elden atılan bir zarfın içinden suikast hazırlığı ihbarı çıktı. Saat 17:00 sıralarında fark edilen zarftan çıkan notta, Cumhuriyet ve T24'ün kurucu yazarı Aydın Engin ile Taraf gazetesinde yazan Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Murat Belge için "karar alındığı" ve "vazifelendirme" yapıldığı belirtildi.

Üzerinde mavi mürekkepli dolmakalemden çıktığı izlenimi veren el yazısıyla "Bir vatansever Sayın Bay Aydın Engin" yazılı zarfın içinden, yine el yazısıyla yazılmış şu not çıktı: "Aydın Engin ve Murat Belge için karar alınmıştır ve şahıslar vazifelendirilmiştir. Tarih bilare bildirilecektir. Ben bir vatansever olarak buna çok yalnış buluyorum. Arzederim. Not: Şahıslara temiz alet verecekler." Aydın Engin ile Murat Belge, son olarak  "İnkılap Tarihi ve Tarih ders kitapları, başta Ermeni öğrencilerden olmak üzere, özür dilenerek derhal toplatılmalıdır. 2015’e giderken özlenen Türk - Ermeni barışının yolu buradan geçer" ifadesini taşıyan ve ders kitaplarının nefret söyleminden arındırılmasını talep eden bildirinin imzacıları arasındaydı. 

BELGE: NE OLDUĞUNU ANLAMIŞ DEĞİLİM

Murat Belge suikast ihbarı ile ilgili şöyle konuştu:
Görüş bildirecek kadar bir bilgim yok. Ne olduğunu anlamış değilim. Bu ülkede kıyamet kadar cinayet işlendi, işleniyor. Toplumsal hafızada iz bırakan olaylarda taraf olduğum doğrudur. Ancak bu süreçte özellikle o cenahtan kimsenin ayağına basmışlığım yok. Böyle bir şeyi beklemiyordum. Ancak Gezi olaylarından itibaren hükümeti eleştiriyorum. O cenahın işidir diyemem, ancak o cenahın etkisinde ama çizgisi dışında, marjinal öğelerinin işi olabilir diye düşünüyorum. Bunu özellikle belirtmek isterim. Benim için bir değeri yok, şimdilik arkadaşlarımla bir değerlendirme yapacağım, ona göre suç duyurusunda bulunacağım ve koruma talep edeceğim.

ENGİN: SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM

Aydın Engin ise şöyle konuştu: Henüz ciddiye alınıp alınmaması konusunda fikrim yok. Ancak 70'li yıllar bu tür suikastların yoğun olduğu senelerdi. Ve ben gazeteci olarak doğrudan olayların içindeydim. Küçümsenmemeli, o yüzden yarın savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Emniyet Koruma Daire Başkanlığı'ndan koruma talebinde bulunacağım. Mayıs 2015'e kadar resmen koruma altında idim. Ancak bitişik koruma ile yaşamıyordum. Şimdi buna da alışmalıyım.

DERHAL HAREKETE GEÇSİNLER

T24 haber portalının yayın yönetmeni Doğan Akın da Emniyet'in ve savcılığın harekete geçmesi için açık çağrıda bulundu. Akın, "Neden bu iki isim hedef alındı. Yıllardır polis korumasında olan isimler bunlar. Hrant Dinksuikastının ardından yazdıkları yazılar nedeniyle hain ilan ettiler. Aydın Engin ile Murat Belge, son olarak 'İnkılap Tarihi ve Tarih ders kitapları, başta Ermeni öğrencilerden olmak üzere, özür dilenerek derhal toplatılmalıdır. 2015'e giderken özlenen Türk-Ermeni barışının yolu buradan geçer' ifadesini taşıyan ve ders kitaplarının nefret söyleminden arındırılmasını talep eden bildirinin imzacıları arasındaydı. Sizden önce bizleri savcılık ve Emniyet kaynakları aramalıydı. Derhal Emniyet ve savcılık kaynakları harekete geçsin" diye konuştu.