Kültür Sanat
07 Şub 2020 13:43 Son Güncelleme: 07 Şub 2020 14:14

Avrupa'da Sevcan Birgören fırtınası

Omurilik hastası olmasına rağmen çalışma azmini hiç bırakmayan Dünyaca ünlü ressam Sevcan Birgören; önce Bulgaristan’ı ayağa kaldırdı; sıra Fransa’da….

Google Haberlere Abone ol

Bulgaristan’daki Karma Resim Sergisi’ne eserleriyle damgasını vuran Dünyaca ünlü ressam Sevcan Birgören; bu kez de Grand Palaıs Paris’teki ‘ART CAPITAL’ sanat etkinliğine damgasını vuracak. 12-16 Şubat tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak serginin açılışını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gerçekleştirecek.

Açılış için Kültür Bakanı Fanck Reister, Grand Palais Müze Müdürü, T.C Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve Eşi Sefire Musa, Kültür Ateşesi Özgür Semiz, İdari Ateşe Emel Çakan, çok sayıda bürokrat, üst düzey yönetici ve sanat camiasının katılacağı özel bir davet düzenlenecek. 38 ülkeden, Uluslararası 550 sanatçının arasında yer alan Sevcan Birgören herkesi Paris’teki sergiye davet ederken; bu durumun kendisi ve Türkiye adına gurur vesikası olduğunu söyledi.

1964 Plovdiv/Bulgaristan doğumlu Sevcan Birgören; Ankara Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Güzel Sanatlar Bölümü’nde resim ve seramik eğitimi gördü. Soyuttan gerçeküstüne uzanan bir anlatımla üç boyutlu özgün yapıtlar, resim, kağıt işler serileri ve seramik çalışmalarının yanı sıra kültür-sanat köşe yazıları yayımlandı.

Kültür Bakanlığı Devlet Müze Koleksiyon ve özel galerilerde eserleri sergilenen sanatçı, birçok Ulusal ve Uluslararası sergide, workshop ve sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı.2017 Floransa Bienali’nde komite davetlisi olarak hazır bulundu.

Birgören, 2013 yılından bu yana omurilik hastalığı ile mücadele ediyor.