Atv filmdeki dolar fiyatını neden sansürledi?

Kraldan çok kralcı olduğunuzda öyle saçmalarsınız ki dost-düşman herkes güler ve ne yapmak istiyorsanız, tam tersi bir sonuç alırsınız.

ATV, dün akşam Ali Atay’ın yönettiği Ölümlü Dünya filmini yayınladı. Yayınladı yayınlamasına da ülkenin sansür tarihine geçecek bir saçmalığa imza attı. Filmin bir yerinde, normal bir aileymiş gibi görünen ama aslında cinai bir şebeke olan ailenin babası (Ahmet Mümtaz Taylan) oğullarından biriyle (Alper Kul) konuşuyor. O da kardeşini şikâyet ediyor. İşte bu sahnede “dolar olmuş 4 TL” diye bir laf geçiyor ve ATV bu lafı sansürlüyor!

Neden? Çünkü film 2018 yapımı, gösterileli 2,5 sene olmuş ve dolar olmuş 8 TL… ATV sürekli başarılarını duyurduğu iktidarın doları 2,5 senede 2 katına çıkardığını halkın hatırlamasını istemiyor. Sansürlenmeyecek şeyi sansürlüyor ve bam! Bütün sosyal medyada alay konusu oluyor.

Filmin orijinal ve sansürlenmiş hali burada: https://youtu.be/lfUYaIOzgpg

Fakat asıl skandal ise aynı sahnede, sansürlemeyi unuttukları başka bir replikte… Alper Kul, “bugün bir market alışverişine gitsen 50 TL tutuyor baba” diyor.

Oysa bugün bir market alışverişine gitsen en az 200-300 TL tutuyor. Ülkenin 2,5 yılda geldiği nokta bu. Dolar 2 katına, market alışverişi için ödediğimiz rakam ise 4 katına çıkmış! ATV filmin istediği yerini kırpabilir, herkes neyin ne olduğunu biliyor, bunlar beyhude çabalar. Koskoca kanala yakışmıyor!

Bu belki bir furya bile yaratabilir. Bundan sonra çekilecek her gişe komedisinde bir döviz bürosu sahnesi ya da “dolar şu kadar” repliği duyarsanız şaşırmayın. Geleceğe not düşmek gibi bir şey bu… Umarım yarınımız bugünden beter olmaz!

Erkekler tartışıyor kadınlar susuyor!

 KA.DER, ‘Medyada Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırması’ yayınlandı.

1 Temmuz 2020-1 Ocak 2021 tarihleri arasında 13 kanalda yayınlanan 2 bin 89 program incelendi. Araştırmadan ortaya çıkan sonuç şu: Tartışma programlarına katılan 10 yorumcudan sadece biri kadın. Altı aylık zaman diliminde tartışma programlarına katılan toplam konuk sayısı 6 bin 114. Bu konukların 5 bin 532’si erkek, 582’si kadın. Programların yüzde 77’sinde hiç kadın konuk yok, konuşanların tümü erkek.

Cinsiyet eşitsizliğinin en gözüktüğü yerlerden biridir tartışma programları, oraya bir kadın konuk çıksa bile erkekler hemen hemcins dayanışması yaparak kendisini yıldırırlar. O yüzden kadınlar bu tür programlara çıkmaktan geri duruyorlar.

Bir de şu var; bu programların hemen hepsinde havanda su dövülüyor. Programa katılanlar yetişkin gibi değil ergen gibi davranıyorlar ve türlü hakaretler havada uçuşuyor. Kadınlar genellikle bizden daha olgunlar ve bu saçmalığı başından sezip katılma tekliflerini reddediyor olabilirler.

Ne doğru düzgün bir tartışma programımız var ne de lafını dinleyip ciddiye alacağımız konuklar… Herkes her konuda ahkam kesiyor ama laf salatasından başka bir şey yok. Tartışma programlarının altın çağı bitti. Bir zamanlar ekran başında kilitlendiğimiz ciddi analizler ve öngörüler içeren programlar olurdu. Artık yok ve olamaz. Dolar fiyatının bile sansürlendiği ekranda fikirler boy gösteremez. İktidarı aklamak için bin takla atan yandaş gazeteciler-televizyoncular kendi aralarında eğleniyorlar. Orada kadının olmaması belki de iyi bir şey…

MURAT TOLGA ŞEN