Ekonomi
01 Mayıs 2022 16:14 Son Güncelleme: 01 Mayıs 2022 17:07

Atilla Yeşilada’dan dikkat çeken döviz iddiası! ‘Kısıtlama ve denetleme gelecek…’

Atilla Yeşilada, tüm döviz işlemlerine kısıtlama ve denetleme geleceğini iddia etti.

Ekonomist Atilla Yeşilada, “Pandemi döneminde konjonktürel ekonomi politikası da raydan çıktı. Dikkat edin, ekonomi tam bir yap-boz tahtası” dedi.

Artan cari açık ve azalan rezervler nedeniyle Merkez Bankası'nın (TCMB) yabancıdan döviz arayışına girdiği iddia ediliyor. Bloomberg'in konuya yakın bir kaynağa dayandırdığı habere göre Merkez Bankası, yabancıya sıfır faizle TL verip döviz elde etmeyi planlıyor. Plana göre swap kanalıyla yabancıya aldığı TL ile en az iki yıl vadeli tahvile yatırım şartının getirilmesi, dolara da yüzde 4 faiz verilmesi planlanıyor.

Gelişmeleri değerlendiren Ekonomist Atilla Yeşilada'ya göre Türkiye eğer Bloomberg'in iddia ettiği gibi TL devlet iç borçlanma senedi (DİBS) alana yıllık yüzde 4 dolar getiri sunarsa, yani o kaynaktan para gelse dahi, CDS'ler 600'den 900 puanlara fırlar, FX (döviz ticareti) borçlanma maliyetleri taşınmaz olur. Türkiye ekonomisinin 2016'dan bu yana sürekli yapısal olarak kırılganlaştırıldığını ifade eden Yeşilada, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Pandemi döneminde konjonktürel ekonomi politikası da raydan çıktı. Dikkat edin, ekonomi tam bir yap-boz tahtası. Her gün yeni bir genelge ya da kararname ile ticaret ve finans dünyasının oyun kuralları yeniden yazılıyor. Bu kaosun üstüne dışsal şokları da eklersek, resesyon kaçınılmaz. Ama, ödemeler dengesi krizi yok. Onun yerine 1970'lerde yaşandığı gibi ‘kapalı kambiyo rejimine' döneceğiz. Yani tüm döviz işlemlerine kısıtlama ve denetleme gelecek.”