Eğitim
24 Mayıs 2023 20:49 Son Güncelleme: 24 Mayıs 2023 20:56

Ataması gerçekleşen öğretmenler 'eş durumuna' takıldı

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2023 yılı içerisinde son yılların en büyük ataması gerçekleştirildi. 8 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen 45 bin öğretmen atamasının ardından gözler ek atama takvimine çevrilirken, atamaları yapılan öğretmenler şimdi de 'eş durumu' sıkıntısı yaşıyor. Ataması gerçekleşen öğretmenler görev yerine gitmek istemiyor. Sözleşmeli öğretmenler 1 yıl adaylık sürecinin ardından ‘kadro ve eş durumu tayin hakkı’ istiyor.

Sözleşmeli öğretmenler ve kadrolu öğretmenler, ‘eş durumu tayininde’ eşi memur olan ya da 1 yıllık sözleşmeli memur öğretmenlere ‘eş durumu tayini’ hakkı tanınıyor… Eşi memur olmayan, esnaf ve işçi olan ya da memur olup eşinin atandığı yerde ‘görev alanı olmayan’ memur eşleri aile birleşimi yapamıyor. Zorunlu olarak görev yerlerine giden öğretmenler en az 3 yıl gittiği ilde görev yapmak zorunda. Bu durumda ailelerin parçalanmasına neden oluyor. Sözleşmeli öğretmenler sosyal medya üzerinden adaylık sürecinin ardından ‘kadro hakkı ve tayin hakkı’ tanınmasını istiyor…

KADRO GELDİ, SÜRE ŞARTI GİTMEDİ...

Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 3 Maddesinin son kısımlarında geçen ifadeler, sözleşmeli öğretmenlerin, aile birliği mazeret hakkını kullanmaları önünde süre şartı engelini getirdiğini ortaya çıkardı.

İlgili maddeye göre, kadrolu öğretmenlerde eş durumu 1 yıl, yer değişikliği 3 yılın sonunda olurken, sözleşmeli öğretmenlerde eş durumu 3’üncü yıl; yer değişikliği ise 4’üncü yılın sonunda yapılabilecek.

Eğitim sendikaları ve meslek örgütleri bu durumun Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savundu ve sözleşmeli olarak kadroya geçen öğretmenlerin de diğer kadrolu meslektaşları gibi süre şartı aranmaksızın mazeret tayin haklarını kullanabilmelerini istedi.

Özellikle sosyal medyada bir araya gelen öğretmenler de Millî Eğitim Bakanlığı’na seslenerek seçim öncesinde hakkaniyet çerçevesinde ivedi bir düzenleme yapılmasını talep etti.

YENİ ÖĞRETMEN ATAMASI OLACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmen atamalarıyla ilgili şu açıklamada bulundu;

"İnşallah bundan sonra 45 binle sınırlı kalmayacak, atama illaki olacak. Bizim istediğimiz kardeşlerimizin bir an önce okullarına kavuşması."

Buna göre; Yeni öğretmen atama tarihleri henüz belli değil. Hükümet tarafından yapılacak değerlendirmelerin ardından, öğretmen atamalarında yeni tarihler belli olacak.

SON OLARAK 45 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILDI

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 45 bin öğretmen atama tercih sonuçları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı "45 bin Öğretmen Atama Töreni" sonrasında açıklanmıştı.

"45 bin Öğretmen Atama Töreni"nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, atamayla göreve başlayacak öğretmenlerin yaklaşık olarak yarısının deprem bölgesindeki illerde vazife üstleneceğini belirtmişti.

ÖĞRETMENİN EŞİNİN DE ÖĞRETMEN OLMASI DURUMUNDA EŞ DURUMU TAYİN ŞARTLARI

Her iki eş de öğretmense, öncelikle eşlerin zorunlu hizmet yükümlüsü olup olmamasına bakılır.

Buna göre;

-Eşlerden her ikisi de tamamlamaları gereken zorunlu hizmet sürelerini tamamlamışlarsa, eşlerden birisi diğer eşin olduğu yere atama talebinde bulunabilir.

-Eğer her iki eş de zorunlu çalışma bölgelerinde çalışıyorsa bu durumda eşlerden herhangi birisi tayin hakkını kullanabilir.

*Her ikisi de zorunlu çalışma alanı içinde görev yapıyorsa zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanı dışında görev yapan eş zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanında görev yapan eşin görev yaptığı yere tayin başvurusunda bulunabilir.

-Her ikisinin de zorunlu çalışma yükümlüsü olması ve her ikisinin de zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarının dışında görev yapıyor olması durumunda eşlerden biri diğer eşin görev yaptığı yere atama talebinde bulunabilir.

Her ikisinde Öğretmen olan eşler aynı anda eş özrüne başvurabilir mi?

-Her ikisi de öğretmen olan eşler aynı anda eş özrüne başvurabilir.

Ancak, 1. Aşamasına yapılan başvurudan sonra tercihlerin alındığı 2. Aşamaya sadece bu eşlerden biri diğerinin yanına eş özrüne bağlı yer değişikliği isteğinde bulunabilir.

Eşi askerdeyse

Eşi askerde olan öğretmen, eşinin kurumuna atanma talebinde bulunabilir.

Eş durumundan tayin istenen yerde öğretmen ihtiyacı yoksa

Öğretmenin bu kapsamda yer değiştirmek istediği yerde alanları itibarıyla öğretmen ihtiyacı bulunmaması durumunda, istemeleri hâlinde her ikisinin de alanları itibarıyla öğretmen ihtiyacı bulunan ile/ilçeye atanmaları suretiyle gerçekleştirilebilir.

Yeni atananlarda 1 yıl çalışma şartı

Adaylığı kaldırılmayan öğretmeler, devlet memurluğunda adaylığı kaldırılıp da öğretmenliğe ilk atama kapsamında atananlar ve yeniden atama ve kurumlar arası atama yoluyla öğretmenliğe atananlar, ilk atandıkları yerde en az bir yıl çalışmadıkça aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamazlar.

Geçici görev yerine atanma

Eşleri geçici olarak görevlendirilen öğretmenler, eşlerinin geçici görevlendirildiği yere aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme isteğinde bulunamazlar.

Atama zamanı

Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmeler, yarıyıl ve yaz tatillerinde yapılır.

Eş durumu tayini gerçekleşen öğretmen ne kadar süre tayin isteyemez?

Eş durumu tayini gerçekleşen öğretmen, 3 yıl (mazeret durumunda 1 yıl) geçmedikçe tekrar tayin isteyemez.

ÖĞRETMENİN EŞİNİN ÖĞRETMEN HARİCİ KAMU GÖREVLİSİ OLMASI DURUMUNDA EŞ DURUMU TAYİN ŞARTLARI

Öğretmen, öğretmen harici kamu görevlisi eşinin yanına tayin olmak isterse, diğer şartları taşıması koşuluyla kamu görevlisi eşinin görev yeri belgesini ibraz etmesi gerekir.

ÖĞRETMENİN EŞİNİN ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANI OLMASI DURUMUNDA EŞ DURUMU TAYİN ŞARTLARI

Öğretmenin özel sektör çalışanı eşinin yanına tayin isteyebilmesi için, eşinin 1. aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olması ve halen sigortalılığının devam ediyor olması gerekir.

360 gün sigortanın tek bir işyerinden olma zorunluluğu yoktur.

360 gün sigortalılık, son iki yılda olmak şartıyla askerlik ve doğum borçlanması ile doldurulabilir, ancak isteğe bağlı sigortalılık ile doldurulamaz.

ÖĞRETMENİN EŞİNİN EMEKLİ OLMASI DURUMUNDA EŞ DURUMU TAYİN ŞARTLARI

Eşi emekli olan öğretmenler, eşinin emekliye ayrılış tarihinden itibaren bir yıl içinde eşinin ikamet ettiği yere yer değiştirme isteğinde bulunabilir.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENİN EŞ DURUMU TAYİN ŞARTLARI

Sözleşmeli öğretmen 3 yıl geçmesi ve kadroya geçişinin tamamlanması şartıyla eş durumu tayini isteyebilir.

Ancak, her iki eşin sözleşmeli öğretmen olması durumunda eş durumu tayini için 1 yıl çalışma yeterlidir.