Aşk 101 - Yine Olmamış Netflix, Otur Sıfır!

Netflix bir kez olsun kolaycılığa kaçmadan içinde gerçekten zeka olan bir senaryoyu çektirse dişimi kıracağım. Hep aynı terane... Dizi bu haliyle eşcinselliğe değil geri zekalılığa özendiriyor!

Netflix’in yeni yerli dizisi başlamadan bir ay kadar önce Twitter’da alevlenen tartışma ve linç girişimi, sonrasında RTÜK başkanının da olaya dahil olmasıyla gerçeküstü bir boyuta taşınmıştı. Daha yayınlanmadan yerden yere vurulan dizinin yayınlanacağından bile şüpheliydim ama 24 Nisan geldi ve Aşk 101’in ilk sezonunu izledik.

Baştan söyleyeyim; Aşk 101’i eleştirmek için muhafazakar olmaya gerek yok, hatta “eşcinsellik propagandası yapılıyor” denerek koparılan yaygara yüzünden diziyi ağız tadıyla eleştiremeyecek hale bile geldik. Yazıyı yazmak için birkaç gün beklemem de o yüzden ama yazmadan edemezdim çünkü Aşk 101, senaryosundan, kurgusuna bunun için o çok malzeme veriyor!

Bu bir gençlik dizisi, daha önce de bir sürü gençlik dizisi izledik ama buradaki gençlerin saçmalama kapasitesi izlediğimiz tüm dizilerdekinden fazla. Bu saçmalıklarına arka çıkan bir öğretmen var dizide, gençler için muska görevi üstleniyor ama gençlerin yedikleri haltlar o kadar fazla ki seyirci bir öğretmenin onları niye savunduğunu anlamıyor. Düşünsenize, öğretmeniyle öpüşen bir genci okuldan bu öğretmen yüzünden atamıyorlar. Fantastik!

Öğretmenle öpüş, kantin ihalesi al, gösteri yapılırken okulun tiyatro salonunu yak, arkadaşının kafasına kocaman hoparlörü geçir ki o sahneyi gerçek hayatta denerseniz arkadaşınız ölür ama okulda kalmaya devam et. Niye, çünkü öğretmenleri gençlere arka çıkıyormuş. Yok öyle bir dünya... Ne 1998’de ne de şimdi böyle bir fantezi yaşanmadı. Senarist Meriç Acemi pelerin takmadan uçmuş!

Ortaokul öğretim kurumlarının okul yönetmeliklerine göre, ödül ve ceza verilirken toplanan kurullarda oybirliği şartı aranmaz, kararlar oy çokluğuyla alınır. Biraz aklı başında bir seyirci için daha ilk bölümden senaryo çöpte!

Hadi bunu yedik diyelim. Hababam Sınıfı’nın Avni hocasıyla Semra hocasından mix edilmiş idealist öğretmene göre bu gençleri dışlarsak daha da kötü olmalarına yol açarmışız. Nasıl bir öğretmense bu gençlerin okulun anasını ağlatmasıyla zerre ilgilenmiyor. Gençlerin böyle davranmalarının altında yatan sebep olarak da aileleri ile olan ilişkileri daha doğrusu ilişkisizlikleri bahane ediliyor. 80’ler Yeşilçam filmlerindeki konken oynayan, çocuğuyla ilgilenmeyen anne klişesi 2020’nin dizisinde hortluyor, yerseniz!

Meşhur gençlik filmi The Breakfast Club’dan gereken çıkış fikirlerini al gerisini de Türk dizilerinin ve filmlerinin klişeleriyle donat al sana Netflix gençlik dizisi! Netflix bir kez olsun kolaycılığa kaçmadan içinde gerçekten zeka olan bir senaryoyu çektirse dişimi kıracağım. Hep aynı terane... Dizi bu haliyle eşcinselliğe değil geri zekalılığa özendiriyor!

Ucuz bir fantezi olan Hakan Muhafız ve saçmalıktan ibaret Atiye’den sonra Aşk 101 de, Netflix’in PR imkanlarıyla değer kazanan önemsiz bir iş. 1998 yılında geçen dizinin buna bile saygısı yok çünkü Sinan’ın okuduğu şiirin olduğu Lale Müldür kitabı olan Saatler/Geyikler’in çıkış tarihi 2001!

Her bölüme döşenilen soundtrack dizinin kendisinden daha güzel ama o bile kurtarmıyor hatta diziyi hepten klibe çeviriyor. Dizinin yayınlanan 8 bölümünde kullanılan şarkı sayısı 36! Bölüm başına 4.5 şarkı düşüyor. Her bölüm 44 dakika yani 10 dakikada bir, klip izler gibi şarkı dinliyoruz. Bollywood’da bile böyle bir bolluk yok!

Aşk 101, Sıfır yaratıcılıktan ibaret bir klişe kamyonu, her bölümde yükünü kafama döktü durdu. Titreyip kendine gelmesi gereken, yapmazsa da kendi hayatını mahvedecek olan 5 tuhaf gencin macerası tat vermedi. Yine olmadı Netflix, otur sıfır!

Murat Tolga Şen - murattolga@gmail.com