Ekonomi
23 Ara 2022 21:05 Son Güncelleme: 23 Ara 2022 21:30

Asgari ücrete ikinci zam gelecek mi? Bakan Bilgin duyurdu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Sendikalarla ilgili gündem olacak ifadeler kullanan Bakan Bilgin, "Türkiye'de ilk kez burada söylüyorum. Sendikalar asgari ücrette 8 binin çok üzerine çıkmayın dediler." diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Habertürk'te yayınlanan Açık ve Net programına konuk oldu. Asgari ücret beklentileri karşıladı mı? EYT'de yaş sınırı olacak mı? Bakan Bilgin merak edilen soruları yanıtladı.

'TÜRKİYE'DE İLK KEZ BURADA SÖYLÜYORUM'

Bütün sendikalarla görüştüm. Bana gelen en önemli şey, dediler ki 'Siz 8 bin liranın ne kadar üzerinde asgari ücret verirseniz biz o kadar zor durumda kalırız.' İşçi sendikaları dedi. 'Neden?' dedim. 'Çünkü bizim toplu sözleşmelerde aldığımız ücreti aşmanızı istemiyoruz. O zaman sendikalar fonksiyonsuz hale gelir." dediler. Türkiye'de ilk kez burada söylüyorum. Sendikalar 8 binin çok üzerine çıkmayın dediler. Sendikalarımızın bu konuda daha pazarlıkçı, aktif olmaları için söylüyorum. Bazı konfederasyonlarımız 10 bin, 13 bin gibi rakamlar söylediler. Açıkladığımız asgari ücret makul bulundu. Asgari ücretle çalışanların oranı yüzde 38.

ASGARİ ÜCRETE İKİNCİ ZAM GELECEK Mİ?

Sayın cumhurbaşkanımız emekçilerimizi enflasyon şartları karşısında koruyacak bir politika izliyor. Geçen sene nasıl temmuzda müdahale ettik. İhtiyaç olursa geçen seneki gibi yine müdahale yapılır.