Gündem
18 Eki 2018 13:08 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:55

Ara Güler'in cenaze programı belli oldu!

90 yaşında hayatını kaybeden efsane foto muhabiri Ara Güler'in cenaze programı açıklandı.

Ara Güler'in cenaze programı belli oldu!
Kalp ve böbrek yetmezliği bulunan Ara Güler, dün akşam saatlerinde kaldırıldığı hastanede kalbinin durması sonucu 23.20’de hayatını kaybetti. Tam üç kez yeniden hayata döndürülen ve kalbi çalıştırılan Güler tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Cenazesi bugün sabah saatlerinde Beyoğlu Üçhoran Kilisesi’ne götürülürken, sevenleri ise Beyoğlu’ndaki Ara Cafe’ye geldi.

Beyoğlu’nda bulunan Ara Cafe’de gazetecilerle bir araya gelen gazeteci, yazar Coşkun Aral uzun süre birlikte çalıştığı ve bir dönem asistanlığını yaptığı Ara Güler hakkında “Ben ustamı, babamı kaybettim… Bugünden sonra onsuz hayata devam edecek olmak çok acı” dedi.

Sanatla ve fotoğrafla Ara Güler sayesinde tanıştığını belirten Aral, tanışma hikayelerini şöyle anlattı: “Onun peşinden çok koştum, onu çok aradım. Birkaç kez Beyoğlu’nda denk geldik. Yıllar sonra tanıştığımız ajansta ara ara gidip sırf onu görmek için çay servisi yapardım. Sonra o beni buldu. Kanlı 1 Mayıs gecesinde ajansta tanıştık. 77 yılında fotoğraflarıma baktı ve asistanı oldum. Sonrası büyük bir dostluk. Yıllarca beraber ortak sergiler açtık. Dünya insanıydı ama yereli asla bırakmadı. Kibirsiz, yardımsever, mesleğine aşık bir adamdı.

Ara Cafe’nin işletmeciliğini yapan Yaşar Kahatoğlu ise Cafe’nin açılışını ve Ara Güler’le geçen zamanını şöyle anlattı: “Böyle duayen bir ismi tanıdığım için çok mutluyum ve aynı zamanda bu acı kaybımızdan dolayı çok üzgünüm. Her gün buraya gelirdi. Çorbayı çok severdi. Bazen personele hazırlanmış yemekleri yerdi. O Beyoğlu’nu İstanbul’un kalbi diye yorumlardı. Cenazesi de Galatasaray’dan kalksın isterdi ama ne olur belli değil. Sokağa astığımız fotoğraflar bile kaldırtıldı. Bomonti'ye onun adına müze yaptılar ama onun asıl sevdası burasıydı.

Burası ilk açıldığında bu binanın onun arşivlerinin olduğu bina olduğunu biliyorduk. O yüzden ben buraya ”Ara” ismini verdim ve onu çok zor ikna ettim. Biz buranın hep müze olmasını istedik. Ara Güler’de çok istekli ve hevesliydi bu konuda. Ben hala çok istiyorum ama keşke hayattayken görebilseydi…”

CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU

Tedavi gördüğü hastanede dün 90 yaşında hayatını kaybeden duayen foto muhabiri Ara Güler’in cenazesi, 20 Ekim’de İstanbul’da defnedilecek. Alınan bilgiye göre, Güler için ilk tören 20 Ekim Cumartesi günü saat 12.00’de Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde düzenlenecek. Ara Güler’in cenazesi, Şişli Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verilecek.