Gündem
04 Mayıs 2012 23:51 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:37

AP, İŞTEN ATTIĞI MUHABİRİNDEN 67 YIL SONRA ÖZÜR DİLEDİ!

AP, Almanya'nın 1945'te teslim saatini bildirerek, askeri ambargoyu deldiği için işten attığı muhabirinden 67 yıl sonra özür diledi

2. Dünya Savaşı'nın en büyük atlatması olan bu haber, çalıştığı kurumdan atılan Edward Kennedy'nin ayrıca akredite olduğu Amerikan ordusuyla da ilişkisinin kesilmesine yol açmıştı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının Başkanı ve CEO'su Tom Curley, ''AP için korkunç bir gündü. Olabilecek en kötü iş başımıza gelmişti'' dedi.

Edward Kennedy, Alman silahlı kuvvetlerinin teslim anlaşmasını imzalayacakları toplantıyı izlemek için 7 Mayıs 1945 tarihinde Fransa'nın doğusundaki Reims'de bulunan 17 gazeteciden oluşan grubun içinde yer alıyordu.
Ancak Stalin'in Sovyetler Birliği, zaferin Kızıl Ordu'nun daha birkaç gün önce ele geçirdikleri Berlin'de ilan edilmesini istiyordu ve gazeteciler haberi yayınlamayıp ikinci törenin Berlin'de yapılmasını kabul etti.
Gazetecilerden haberlerini önce birkaç, sonunda da 36 saat, 8 Mayıs 1945 saat 15.00'e kadar yayınlamamaları istendi. Ancak AP muhabiri buna uymadı ve haberi verdi.
AP'nin patronu Curley, ''Bunun sebebi vardı, savaş bittiğinde haberi böyle bekletemezdik, dünyanın bunu bilmeye ihtiyacı vardı'' diye konuştu.

1963'te bir trafik kazasında ölen Edward Kennedy'nin kızı Julia Kennedy Cochran da yaptığı konuşmada, babasından eski patronunun da özür dilediğini belirterek, ''Sanırım, bu onun için çok şey ifade ediyordu'' dedi.

Edward Kennedy, olayı anlatırken, sorumlu bir subaydan haberin ambargosunu kaldırmasını istediğini, subayın reddetmesi üzerine dinlenmeyen bir askeri telefondandan haberine AP'nin Londra bürosuna yazdırdığını ve birkaç dakika sonra haberin yayınlandığını anlatmıştı