Ekonomi
20 Eyl 2022 09:02 Son Güncelleme: 20 Eyl 2022 09:05

Ankara'da bulunan banknot matbaası İstanbul'a taşınıyor

Merkez Bankası'nın ardından, banknot matbaası da Ankara'dan İstanbul'a taşınıyor.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'e konuşan bir yetkili, banknot matbaasının sökülüp İstanbul'a taşınmasına kesin olarak karar verildiğini, yer seçiminde de sonuca yaklaşıldığını söyledi. Yetkili, çok yüksek güvenlik ve koruma önlemleri uygulanan banknot matbaasının Ankara'dan taşınmasında sorun görmediklerini belirtirken benzer güvenlik sistemi ve yapıyı İstanbul'da oluşturacaklarını söyledi.

Türkiye'de para basma yetkisi TBMM'ye ait. Meclis, banknot basma ve ihraç imtiyazını tek elden ve süresiz olarak Merkez Bankası'na devretti. Merkez Bankası kendi banknot matbaası olan dünyadaki sayılı merkez bankaları arasında bulunuyor. Matbaanın İstanbul'a taşınması halinde, gerçekte TBMM'ye ait olan para basma işi Ankara'dan uzaklaşmış olacak.

"Nakit parayı yaygın olarak İstanbul değil, Anadolu kullanıyor”
Taşınmayı eleştiren Merkez Bankası eski Başkanı ve İyi Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz, “Çok yanlış bir karar. Nakit parayı yaygın olarak İstanbul değil, Anadolu kullanıyor” dedi. Merkez Bankası ve kamu bankalarının bina rantı için taşındığını belirten Yılmaz, “Kurumları taşımanın başka hiçbir mantıklı açıklaması yok. Parayı Ankara yerine İstanbul'da basmanın kime ne faydası olacak, akıl alır gibi değil” dedi.