Gündem
13 Mar 2016 20:08 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:24

Ankara Valiliği açıkladı: 27 kişi öldü, 75 kişi yaralandı

Ankara Kızılay Güvenpark'ta akşam saatlerinde şiddetli bir patlama meydana geldi.

Ankara'nın Kızılay semtinde 18:45 sıralarında bombalı araç patladı. Ankara Valiliği patlamada en az 27 kişinin öldüğünü, 75 kişinin yaralandığını açıkladı.

Kızılay'daki Güvenpark'ın yakınındaki polis noktasında 18.45'te patlama meydana geldi. Ankara Valiliği, patlamanın bombalı araçla gerçekleştiğini, hayatını kaybedenlerin sayısının 27 olduğunu duyurdu. Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"13.03.2016 Pazar günü saat 18.45 sıralarında Kızılay Güvenpark'ta bir aracın patlatılması  sonucunda ilk belirlemelere göre olay yerinde 23, hastaneye götürülürken 4 olmak üzere toplam 27 vatandaşımız vefat etmiş, yaralanan yaklaşık 75 vatandaşımız da çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar dileriz."

İkinci bir patlama ihtimaline karşı patlamanın gerçekleştiği bölge boşaltılırken Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Ebru Basa, Hayat TV canlı yayınında "Ankara Valiliği'nin verdiği rakamlar fazla iyimser" ifadesini kullandı. 

Çankaya'da güvenlik zirvesi

Patlamanın ardından Çankaya Köşkü'nde Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın da katıldığı bir güvenlik zirvesi yapılacak.