Gündem
13 Mar 2016 22:55 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:24

Ankara Kızılay'da bombalı saldırı: 37 ölü, 15'i ağır 71 yaralı

Ankara'nın Kızılay semtinde bombalı araç saldırısı düzenlendi. Patlamada 37 kişi yaşamını yitirdi. Saldırı nedeniyle 15'i ağır olmak üzere 71 de yaralı bulunuyor.

Ankara’nın en işlek merkezlerinden Kızılay’da Güvenpark’ın yanındaki otobüs duraklarına 18:45’te yanaşan bomba yüklü araçla intihar eylemi gerçekleştirildi. Başbakanlık’a 350 metre mesafede yaşanan patlamada 37 kişi yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu sabah yaptığı son açıklamada, "Dünkü saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 37 oldu. Şu anda hastanelerde 71 yaralı var. Yaralılardan 15'inin durumu ciddiyetini koruyor" dedi.

Yine lüks araç

Bomba yüklü BMW marka son model beyaz renkli bir araç, Güvenpark’ın yanında Atatürk Bulvarı üzerine bulunan 413-185 nolu otobüslerin duraklarını hedef aldı. 2 belediye otobüsü ile sivil araçların bulunduğu sırada durağa yanaşan bombalı araç infilak ettirildi. Belediye otobüsleri ile 4-5 araç alev alırken, içindekiler feci şekilde can verdi. Kaldırımda yürüyen ve durakta bekleyen yurttaşlar da etkilendi.

Öğrenciler hedef oldu

Dün sabah yapılan YGS sınavından çıkan öğrenciler, stres atmak için Kızılay’a akın etmişti. Kızılay’daki kafelerde vakit geçiren öğrencilerin eve dönüş saati olan 18:45’te yaşanan bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunu gençler oluşturdu.

Trafik kilitlendi

Patlama başkentin birçok noktasından duyuldu. Ambulans ve itfaiye ekipleri, patlama nedeniyle oluşan yoğun trafik yüzünden olaya geç müdahale etti. Patlama alanında yerlerde yatan yaralılara ilk müdahaleyi olay yerindeki halk yaptı. Yanan araçlar ve otobüsleri söndürmeye çalışan itfaiye ekipleri, bir yandan da yaralıları olay yerinden uzaklaştırmaya çalıştı. Olaydan sonra 125 yaralı başkentteki 14 farklı hastaneye sevkedildi. Bunlardan 19’nun durumunun ağır olduğu bildirildi.

Polis geç geldi

Patlamanın yeri, Başbakanlık hizmet binası, Yargıtay, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi devlet binalarına 100 ile 300 metre uzaklıkta. Güvenpark’ın içerisinde son dönemde parkın yarısına yakınını güvenlik noktası olarak kullanan çevik kuvvet ekipleri, patlama alanına 100 metre mesafeye yaklaşık 15 dakika sonra geldi. Güvenlik koridoru oluşturan güvenlik güçleri yerlerde yatan yaralılar yerine ilk müdahaleyi basın çalışanlarını patlama alanından uzaklaştırarak yaptı. İlk anlarda yaralılar kendi imkânlarıyla hastanelere gitmeye çalıştı.