Kültür Sanat
23 Eyl 2021 18:49 Son Güncelleme: 23 Eyl 2021 19:41

Anadolu Leoparı Toronto'dan ödülle döndü

Emre Kayiş’in ilk uzun metrajlı filmi olan, başrollerini Uğur Polat ve İpek Türktan’ın paylaştığı Anadolu Leoparı, 46. Toronto Uluslararası Film Festivali'nde FIPRESCI Ödülü’nü aldı.

Dünya prömiyerini 46. Toronto Uluslararası Film Festivali'nin "Keşif" bölümünde gerçekleştirilen film Emre Kayiş’in yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı film.

Film, festivalde FIPRESCI (Uluslararası sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü'ne değer görüldü.

ALTIN PORTAKAL'DA TÜRKİYE PRÖMİYERİNİ YAPACAK

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda da Türkiye prömiyerini yapmaya hazırlanan Anadolu Leoparı, bir hayvanat bahçesi müdürünün, kurumun özelleştirmesini önlemek amacıyla verdiği mücadeleyi konu alıyor.

Türkiye, Danimarka, Almanya, Polonya ortak yapımı filmin yapımcılığını Olena Yershova Yıldız üstlenirken, Türkiye'deki ortak yapımcı olarak Kanat Doğramacı (Asteros Film) yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ve BluTV'nin yanı sıra Almanya, Polonya ve Danimarka'da da çeşitli kurumlardan da destek alan film, ayrıca yapım aşamasında Jerusalem International Film Lab'de ana ödülünü kazandı.

Filmin konusu ise özetle şöyle:

"22 yıldır ülkenin en eski hayvanat bahçesinin müdürü olan Fikret, yalnız başına yaşamaktadır. Hayvanat bahçesinin kapatılıp Araplara satılması ve arsasında bir eğlence parkı yapılması uzun süredir gündemdedir. Fikret'in karşı olduğu bu eğilimi şimdilik engelleyen ise soyu tükenmenin eşiğinde olduğu için koruma altında olan ihtiyar bir Anadolu leoparının halen hayatta olmasıdır. Leopar başka bir hayvanat bahçesine taşınmadan kapanma işleminin başlaması mümkün değildir. Fikret, içine kapanık yardımcısıyla bu değişime karşı mücadele eder."