Gündem
12 Ara 2013 12:44 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:48

Anadolu Ajansı'na sürpriz konuklar!

Balkan ülkelerindeki medya kuruluşlarından gelen bir grup basın mensubu Anadolu Ajansı'nı ziyaret etti..

Balkan ülkelerindeki medya kuruluşlarından gelen bir grup basın mensubu Anadolu Ajansı'nı ziyaret ederek kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı.  
 
Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün davetlisi olarak Ankara'da bulunan ve Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan ve Kosova'dan gelen basın mensuplarından oluşan heyet, AA'yı ziyaret etti.
 
Ziyarette heyete, Anadolu Ajansı'nın 100. Yıl Vizyonu çerçevesinde son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlar hakkında bilgi verildi. Türkiye Dış Haberler Editörlüğü'nün yaptığı sunumda, AA'nın 2020 yılında dünyanın ilk beş haber ajansı arasına girme hedefi çerçevesinde son 2 yılda yayın dili sayısının ikiden altıya çıktığı, haber ve görsel sayısının yaklaşık iki kat arttığı, küresel yeniden yapılanması çerçevesinde Avrupa, Amerika ve Ortadoğu başta olmak üzere yurt dışı temsilciliklerinin güçlendirildiği, son 6 ay içerisinde de özellike İngilizce haber yayınında büyük bir atılım yapıldığı anlatıldı. 
 
Konuk basın mensupları da Anadolu Ajansı'nın Balkan coğrafyasında etkili bir haber operasyonu yürüttüğünü, Balkanlardan ve dünyanın diğer bölgelerinden geçtiği haberlerin bölgedeki yerel basın kuruluşlarıyla paylaşımının daha yaygın hale getirilmesini arzuladıklarını bildirdi. Heyet mensupları ayrıca, Türkiye'nin bölge halklarıyla yakın tarihi bağlarının da en iyi şekilde değerlendirilerek basın alanındaki işbirliği, tecrübe paylaşımı ve aktarımının sürdürülmesinin önemine dikkat çekti.