Gündem
12 Eki 2013 09:37 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:42

ALTIN PORTAKAL SAHİPLERİNİ BULDU! YILIN FİLMİ HANGİSİ OLDU?

Altın Portakal Film Festivali'nde Atalay Taşdiken'in yönetmenliğini üstlendiği "Meryem", 5 dalda ödül aldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle düzenlenen 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen kapanış ve ödül töreniyle sona erdi.

KILIÇDAROĞLU'NUN MESAJI OKUNDU

Geceye sinema ve televizyon dünyasından çok sayıda davetli katıldı. Antalyalılar, kırmızı halıdan salona geçen Yeşilçam'ın usta isimleri ve genç yeteneklere büyük ilgi gösterdi. Gecede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun şu mesajı yayınlandı: "Yarım yüzyıllık festivale ev sahipliği yapmanın gururunu paylaşıyorum. Size ve şahsınızda sinemaseverlere emekçilerine ve anı paylaşan tüm Antalyalılara selam ve saygılar."

Sunuculuğunu Murat Han ve Özge Özder, yaptığı gecede açılış konuşması yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, coşkulu bir Altın Portakal'ı daha geride bıraktıklarını söyledi. Türkan Şoray başta olmak üzere bütün jüri üyelerini kutlayan Akaydın, "Sonuç ne olursa olsun şimdiden büyük yarışmacıları ve ekipleri kutluyorum. Altın Portakal' bugüne kadar bütün belediye başkanlarına ve sanatçılara Antalya halkı adına teşekkür ediyorum. Antalya tüm ilgi ve sevgisi ile sanatçıları kucakladı. Onların yanında olmaktan gurur duyuyorum" dedi.

GENÇ SİNEMACILARIN YOLU AÇIK OLSUN

Türkan Şoray, salonda bulunan tüm sinema severleri ve genç sinemacıları sevgiyle kucakladığını söyledi. Sahneye ayağındaki ağrı nedeniyle inceden sekerek çıkan Şoray,"Dizimde bir ağrı var. Özür dilerim hoş bir görüntü olmadı. İzlediğim filmlerinin bir çoğu yeni sinemacıların. Hassasiyetimizle tüm jürideki arkadaşlarımla çok çok düşünerek, en güzelini seçmek istedik. Benim gönlümden bütün genç sinemacı arkadaşlarıma ödül vermekti. Bu yıl ödül alamazlarsa mutlaka önümüzdeki sene için onlara bu itici güç olacaktır. Yolları açık olsun' diye konuştu.

Şoray, oynadığı karaktere tüm duygularını ve sade şekilde yansıtan inandırıcı, kusursuz bir rol çizdiğini düşündükleri 'Uzun Yol' filmindeki rolüyle Hakan Yufkacıgil'e, en iyi erkek oyuncu ödülünü verdi.

'MERYEM' 5 DALDA ÖDÜL ALDI

Feztivale, Atalay Taşdiken'in yönetmenliğini üstlendiği "Meryem" filmi damgasını vurdu. Genç yaşta evlendirilen "Meryem" adlı bir genç kızın yaşadıklarını anlatan film, Youki Yamamoto'ya "En İyi Müzik", Zeynep Çamcı'ya "En İyi Kadın Oyuncu", Feza Çaldıran'a "BAKA En İyi Görüntü Yönetmeni" ve "Antalya Kent Konseyi Seyirci Ödülü"nü kazandırdı.

ALTIN POTAKAL ÖDÜLÜ İKİYE BÖLÜNDÜ

Gecede "En İyi Film" ödülünü paylaşan "Cennetten Kovulmak" ve "Kusursuzlar" filmleri, üçer dalda ödül aldı. Ferit Karahan'ın yönetmenliğini üstlendiği "Cennetten Kovulmak", "En İyi Film" ödülünün yanı sıra Gülistan Acet ile "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu", minik oyuncusu Rojin Tekin ile de "Jüri Özel Ödülü"nün sahibi oldu. Ramin Matin'in yönettiği "Kusursuzlar" filmi ise "En İyi Film", "En İyi Yönetmen" ve "FİLMYÖN En İyi Yönetmen" ödüllerini aldı.

"Mavi Dalga" ise yönetmen ve senaristler Zeynep Dadak ve Merve Kayan'a "En İyi Senaryo", Çiçek Kahraman'a "En İyi Kurgu" ödülünü kazandırdı. Film aynı zamanda, Antın Portakal'ın "En İyi İlk Film"i seçildi.

"Kutsal Bir Gün" ve "Uzun Yol" filmleri de ikişer ödülle festivalden ayrıldı. SİYAD Jürisi Ulusal Film Ödülü'ne layık görülen "Kutsal Bir Gün", sanat yönetmenleri Selda Çiçek, Sırma Bradley'e de ödül kazandırdı. "Uzun Bir Yol" ise Hakan Yufkacıgil ile "En İyi Erkek Oyuncu, Ahmet Özarslan ile de "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülüne layık görüldü.

"Kısa Film", "Uvertür" ve "Sev Beni" ise festivalden ödül alamadan ayrılan filmler oldu.

GECEDEN NOTLAR:

PARİS YOLDAŞLARINA ARMAĞAN

Ödülünü alan Piran Baydemir, sahneden Kürtçe konuşarak,"Bu ödülü Paris'te aralarında Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 yoldaş adına alıyorum" dedi.

TAKSİM VURGUSU

Ulusal En İyi Kısa Film Jüri Özel Ödülünü, Tornistan filmiyle alan yönetmen Ayce Kartal, ödülünü, Gezi Parkı olaylarında orantısız güce maruz kalan darba uğrayan, sakat kalan ve hayatını kaybeden tüm insanlara armağan ettiğini söyledi.

Kartal sahneden inerken 'Her yer Taksim Her yer Direniş' sloganları atıldı.

KÜÇÜK OYUNCU AĞLADI

Gecede En İyi Film Jüri Özel Ödülünü, Cennetten Kovulmak, filmindeki rolüyle alan 8 yaşındaki Rojin Tekin'e verildi. Küçük oyuncu Tekin, sahneye ağlayarak geldi. Tekin, ödülünü aldıktan sonra, teşekkür ederek sahneden yine ağlayarak indi. Avşar Film tarafından Tekin'e 5 bin lira para ödülü verildiği açıklandı.

Gecede En İyi Film Ödülünü alan iki filmden Cennetten Kovulmak'ın yönetmeni Ferit Karahan, sahneye Rojova sloganı ile çıktı. Karahan, Ödülünü Rojava'ya, Rojava ve Taksim'de direnişine armağan ettiğini söyledi.

Gece, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

ÖDÜL ALAN FİLMLER VE SANATÇILAR

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda ödül almaya hak kazanan film ve sanatçılar şöyle:

En iyi film "Cennetten Kovulmak" (Ferit Karahan) ve "Kusursuzlar" (Ramin Matin)

Jüri Özel Ödülü Rojin Tekin (Cennetten Kovulmak)

En İyi İlk Film "Mavi Dalga" (Zeynep Dadak, Merve Kayan)

En İyi Film Yönetmen Ramin Matin (Kusursuzlar)

FİLMYÖN En İyi Yönetmen Ramin Matin (Kusursuzlar)

EXPO 2016 En İyi Senaryo Zeynep Dadak, Merve Kayan (Mavi Dalga)

BAKA En İyi Müzik Yuki Yamamoto (Meryem)

En İyi Kadın Oyuncu Zeynep Çamcı (Meryem)

En İyi Erkek Oyuncu Hakan Yufkacıgil (Uzun Yol)

BAKA En İyi Görüntü Yönetmen Feza Çaldıran (Meryem)

En İyi Sanat Yönetmeni Selda Çiçek, Sırma Bradley (Kutsal Bir Gün)

En İyi Kurgu Çiçek Kahraman (Mavi Dalga)

SİYAD Jürisi Ulusal Film Ödülü "Kutsal Bir Gün" (Serdar Temizkan)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Gülistan Acet (Cennetten Kovulmak)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ahmet Özarslan (Uzun Yol)

Antalya Kent Konseyi Seyirci Ödülü "Meryem" (Atalay Taşdiken)

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü "Mavi Ring" (Ömer Leventoğlu)

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü "Meryem" (Atalay Taşdiken)

Uluslararası En İyi Film Ödülü "36" (Nawapol Thamrongrattanarit)

SİYAD Jürisi Uluslararası Film Ödülü "The Strange Little Cat-Tuhaf Kedicik" (Ramon Zürcher)

Gençlik Jürisi Ödülü "The Strange Little Cat-Tuhaf Kedicik" (Ramon Zürcher)

En İyi Belgesel Ödülü "Fecira" (Piran Baydemir) ve "Tek Başına Dans" (Birnur Pilavcı)

BAKA En İyi İlk Belgesel Ödülü "Mustafa'nın Yaşam Zinciri" (Doğu Akıncı)

Belgesel Jüri Özel Ödülü "Hay Way Zaman" (Nezahat Gündoğan)

BAKA En İyi Kısa Film Ödülü "Karpuz Cenneti" (Gülistan Acet) ve "Patika" (Onur Yağız)

Kısa Film Jüri Özel Ödülü "Tornistan" (Ayce Kartal)

Halkın Portakalı 1. Ödülü "Yansıma"