Politika
01 Şub 2023 11:00 Son Güncelleme: 01 Şub 2023 11:02

Altılı Masa ile ilgili çarpıcı ‘ötelendi’ kulisi! ‘Meral Akşener itiraz edince…’

Millet İttifakı’nın 30 Ocak’ta açıklanması beklenen ‘Geçiş Süresinin Yol Haritası’nın İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in itirazı nedeniyle ötelendiği iddia edildi.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Millet İttifakı’nın 30 Ocak’ta ‘Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nin yanı sıra açıklanması beklenen ‘Geçiş Süresinin Yol Haritası’nın İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, hem metne hem de metnin Davutoğlu ve Ali Babacan tarafından yorumlanış şeklinde itirazı nedeniyle 13 Şubat’a ötelendiğini yazdı.

İsmail Saymaz şunları kaydetti:

“Altılı Masa’nın 1 No’lu Kararnamesi” denilen bu metinde altı liderin cumhurbaşkanı yardımcısı olması ve kendi aralarında bir cumhurbaşkanlığı kabinesi kurması öneriliyor. Bu kabinenin altında bakanlar kurulu yer alıyor. Ayrıca her partiye bir bakan ve oyu oranında ikinci ve üçüncü bakanlık veriliyor. Cumhurbaşkanı yetkileri, yardımcıları ve kabine arasında pay ediliyor.

İyi Partililer bu yol haritasını “Türkiye’yi cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden cumhurbaşkanı yardımcılığı hükümeti sistemine geçirmek” diye eleştiriyor.

Akşener, geçen hafta İsmail Tatlıoğlu, Metin Ergun, Şenol Sunat, Bahadır Erdem ve Ümit Özlale’yi itirazlarını aktarmak üzere liderlere gönderdi.

İyi Partililer bu görüşmelerde, hazırladıkları metni liderlere sundu. Metinde, altı cumhurbaşkanı yardımcısının bulunmasına, liderlerin cumhurbaşkanı yardımcısı olması zorunluluğuna itiraz ediliyor. Dileyen kimi liderlerin milletvekili olabileceği belirtiliyor. Akşener, Karamollaoğlu ve Uysal, bu öneriyi destekliyor.

Metinde ayrıca, bakanlar kurulu üzerinde cumhurbaşkanı kabinesi kurma önerisinin Anayasa’ya aykırılık oluşturacağı, halkın gözünde çok başlılık görüntüsü yaratacağı ifade ediliyor. Bunun yerine liderlerden oluşan Danışma Kurulu öneriliyor. Cumhurbaşkanının kritik konularda kurula danışması tavsiye ediliyor. Bakanlıkların paylaşımı için de seçim sonucuna bakmak gerektiği vurgulanıyor.

Millet İttifakı, ‘Geçiş Sürecinin Yol Haritası’nda uzlaşabilir mi? Uzlaşabilir. Ancak bunun için ya Akşener’in ya da Davutoğlu’nun geri adım atması gerekiyor.