Gündem
30 Mayıs 2012 10:09 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:43

ALTAYLI'NIN İDDİASI YALAN ÇIKTI, KARADAYI BİLA'YA AÇIKLADI: ÇAĞIRIRLARSA İFADE VERİRİM!

Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karakaya dün Milliyet Ankara temsilcisi Fikret Bila'yı telefonla aradı.

Karadayı: ‘Çağırırlarsa gider ifademi veririm’

28 Şubat soruşturmasının 5. dalgasında dönemin kuvvet komutanları ve Milli Güvenlik Kurulu Genel (MGK) Sekreteri tutuklandı.

Nöbetçi mahkeme, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Hikmet Köksal, Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi ve MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç’ı tutuklarken, Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman’ın sağlık sorunları nedeniyle tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Batı Çalışma Grubu’yla başlayan soruşturma, böylece MGK’nın askeri kanadını oluşturan kuvvet komutanlarına kadar uzanmış oldu.

Savcılık bu kez farklı bir yöntem uyguladı. Daha önceki uygulamada zanlıların evine polis gidiyor, ev ve işyerlerinde arama yapıyor ve ilgili kişiyi gözaltına alarak emniyete getiriyordu. Emniyette soruları yanıtlayan veya susma hakkını kullanan zanlılar savcılığa sevk ediliyordu. Bu kez öyle olmadı.

Emekli komutanlar ifade vermek üzere savcılığa davet edildiler. Evleri veya işyerleri aranmadı. Gözaltına alınmadılar. Doğrudan savcılığa getirildiler ve savcılık sorgulamasından sonra haklarında tutuklama talep edilenler mahkemeye sevk edildi, bazıları ise serbest bırakıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Şubat soruşturmasının her hafta bir dalgayla sürmesinin doğru olmadığı yönündeki çıkışı da dahil olmak üzere savcılığın talimatıyla polisin sabahın erken saatlerinde zanlıların evlerine baskın düzenlemesi, aramalar yapılması ve kameralar önünde gözaltı uygulamalarına yöneltilen eleştirilerin etkisi oldu mu bilinmez ama bu kez uygulanan yöntemde daha çağdaş bir görüntü vardı.

Dönemin kuvvet komutanlarının tutuklanmasıyla sonuçlanan 5. dalgadan sonra yapılan haber ve yorumlarda dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı neden yok, sorusu öne çıkmıştı. Bu soru hem televizyonlarda dillendirildi hem de köşelerde yer aldı.

Bu arada Karadayı’nın ailesine, “Bir sabah eve gelip beni götürmeye kalkarlarsa beylik tabancamla kafama sıkarım” dediği yönünde haber de basında yer aldı.

“Kafama sıkarım demedim”

Dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, dün telefonla arayarak, “Ben hiçbir zaman hiçbir kimseye böyle bir ifadede bulunmadım” dedi.

Karadayı, bu tür ifadeler kullanacak bir zihniyete sahip olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Haberi okuyunca şaşırdım, çok üzüldüm. Beni tanıyanlar böyle bir ifade kullanmayacağımı, bu zihniyette biri olmadığımı bilirler. Böyle bir şey söylediğimi aktaran kimmiş, hangi aileymiş söylesinler.”

“Gider ifademi veririm”

Karadayı, basında yer alan “neden ifadeye çağrılmıyor” sorularına ilişkin olarak da şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ben 50 yıldan fazla Türk Silahlı Kuvvetleri’nde şerefle hizmet yaptım. Hayatım boyunca yasal olmayan hiçbir şey yapmadım. Yasal olmayan hiçbir şeye imza atmadım. Alnım açık yüzüm pak. Böyle bir şey mümkün değil. Sonuçta çağırırlarsa gider ifademi veririm. Ben her zaman anayasa, yasalar, hukuk içinde hizmet etmiş biriyim.”

Demirel’in sözleri

Karadayı, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 5 Mart 2009 tarihli Milliyet’te yer alan değerlendirmelerine atıfta bulundu.

Karadayı’nın atıfta bulunduğu o günkü mülakatımızda Demirel, “Dönemin Genelkurmay Başkanı Sayın Karadayı, anayasaya uygun olarak sıkıntısını gelip Cumhurbaşkanı’na aktarmıştır. Ayrıca Milli Güvenlik Kurulu’nda da aynı bilgileri sunmuştur. Anayasa zaten böyle yapılmasını emreder” demişti.

Fikret Bila/Milliyet


Osmanlı’nın‘Çılgın Projeleri’ Birer Birer Hayata Geçiyor!

Taksim Projesi Start Alıyor!

216 Butik Çekmeköy’de 158 BinLiraya!


Metropol İstanbul’da Formula 1Heyecanı

Dore LifeProjesinde Fiyatlar 136 Bin Tl’den Başlıyor

Sultan Konakları’nda 2+1Daire 178 Bin Lira!

The İstanbul ResidenceYarın Görücüye Çıkıyor

LunaparkEtkinliği Düzenlendi!

Rings İstanbul’da 2+1 Daire 425 Bin Tl’ye!

Vialand Avm Eyüp 2013′Te Açılacak!

Enerji Verimli Binalar Bilgi Günü”

Çamlıca Tepesine Dev Cami

Glow 3′Te 223 Bin Liraya! SıfırFaizle!

Varyap Hollandalılar’aProjeleri Tanıttı!

75 Milyon İş Ortağımız Var

2b Öncesi Rekor Satış

1120 Lira Taksitle Daire!

2b Pastasına Göz Diktiler

Dönüşüme Maddi DestekVerilecek

ÖzelUçağıyla Gitti, Yarımsaatte Aldı Geldi

TapudairesineGitmeden Ödemenizin Yapıldığından Emin Olun!

Seda SayandanSosyalsorumluluk Projesi !

KentselDönüşüm’de Geridönüşüm Fırsatı!