Alpay, Zeki Müren dağına neden taş atıyor?

Özdemir Erdoğan, Alpay ve Zeki Müren… Türk halkı bu isimleri on yıllardır saygıyla cümle içinde kullanır. Hepsi de müziğimizin has insanları ve bizi biz yapanlardan ancak onlar nedense birbirlerine bizim kadar saygılı değiller. Ne acıdır ki, ölümünden bu yana 25 yıl geçmiş olmasına rağmen, Zeki Müren'in hatırası incitilmeye ve ismi yağmalanmaya devam ediyor.

Herkes her şey hakkında konuşabilir, bu bir tabu değil elbette ama magazinci tuzağına düşüp coşarak ona buna sallayanlar öncelikle kendi hatıralarına zarar verirler.

İlk taşı Özdemir Erdoğan attı daha doğrusu ilk terbiyesizliği o yaptı. Rahmetli Zeki Müren için, “Bir Paşa çıkıp da ‘Ya buna madam deyin ama paşa demeyin, orduyu ilgilendiriyor bu’ demedi” açıklamasını yaptı ve hem halktan hem de müzik camiasından epey tepki topladı ama dilin kemiği yok, hırsını alamayıp konuşmaya ve saçmalamaya devam etti.

Özdemir Erdoğan, verdiği bir röportajda Zeki Müren’i cinsel kimliği üzerinden eleştirerek erkek çocuklara kötü örnek olmakla suçladı: “Onu izleyen erkek çocuklar travmalar yaşadı. Kötü bir rol modeldi. Sonradan bir sürü taklitçileri çıktı. İnsanlar ona özendi. Ben bir insanın eşcinsel olmasından rahatsız olmam ama eğer bu, toplum önünde örnek olacak şekilde kullanılıyorsa zararlıdır.” dedi ama bu tam da taşı baltaya vurduğu an da bu oldu.

Bu sözlerin ardından bazı sosyal medya kullanıcıları, Özdemir Erdoğan’ın çıplak pozlarını gündeme getirerek “Siz böyle mi rol model oldunuz?” diye sordu.

Şimdi de “Zeki Müren gençlere kötü örnek oluyor” dediği için eleştirilen Özdemir Erdoğan’a, şarkıcı Alpay’dan destek geldi. Müren’in abartılı üslubu ve Türkçesiyle Türk sanat müziğini katlettiğini söyleyen Alpay, “On kulağım olsa biriyle Zeki Müren dinlemem. Zeki Müren abartılı üslubu ve Türkçesiyle Türk Sanat Müziği’ni katletmiştir. Ölçüsüz tavırlarıyla Türkiye’de kötü örnek olmuştur” dedi.

Alpay’ın beyanatının bu kısmını boş verin, asıl dikkat kesilmeniz gereken nokta şu; “Zeki Müren, her şeyi sansürleyen, müthiş güzel şarkıları bile repertuvarına almayan, son derece tutucu eski TRT’nin Türkiye’ye attığı en büyük kazıktır. Eski TRT’yi düşünün. Küçücük bir kelime yüzünden, bir nota yüzünden bir şarkıyı yayınlamıyor, hatta pek çok şarkıcıyı yasaklıyordu. Ama iş Zeki Müren’e gelince, kısa eteklikle programa çıkardılar. Başka şarkıcılara da kötü örnek oldu bu ağdalı, abartılı tavrı ve sesiyle kötü etkiledi”

Durum anlaşıldı! Alpay’ın 30-40 yıldır geçmeyen kıskançlığı günümüz koşullarında medya üzerinden iktidara yanlama hevesiyle birleşmiş gibi görünüyor. Özdemir Erdoğan talihsiz cümleler kurup ağzının payını aldı, Alpay da alacaktır. Zeki Müren sanılanın aksine kendi kendini TRT’ye ya da Türk halkına itelemiş değildir. Benim de yaşım yetiyor, çok sevildi, çok dinlendi, bütün aile cümbür cemaat konserlerine gidildi. Zeki Müren’in isminin ve sanatının bir promosyon çalışmasıymış gibi hatırlanması Demans belirtisi olarak bile yorumlanabilir.

Ha şu da var, diyelim ki Zeki Müren’in yorumu abartılı ve ağdalı olsun. O dönem kim şimdiki kadar düz söylüyordu ki? Oradan bakarsanız, Alpay’ın müzikal yolculuğu da abartılı ve ağdalı olarak yorumlanabilir. Belki de bu yüzden hiçbir zaman benim çok sevdiğim bir şarkıcı olmadı. Şimdi oturduğu yerden istediği kadar Zeki Müren dağına taş atabilir ama o taşlar geri sekip kafasını yarmaktan başka bir işe yaramaz. Özdemir Erdoğan’ın ettiği onca laftan sonra gözden düştü ama Zeki Müren’in hatırasının kıymeti hiç eksilmedi.

Özdemir Erdoğan’ın, Zeki Müren’e neden paşa dendiğini ve paşaların neden buna ses çıkarmadığını anlamadığı gibi Alpay da bazı şeyleri anlamamış ya da kıskançlığını bastıramamış gibi görünüyor. Film festivallerinde yaptığımız sohbetlerde bazı Yeşilçamlıların “aslında ben çok ünlü olacaktım ama şu engel oldu, onlar yüzünden olmadı” laflarını dinler ama çok da umursamayız. Ünlü olanın da olamayanın da niye öyle olduğunu biliriz çünkü. Yine de yüzlerine vurmayız. Şimdi niye yazıyorum? Çünkü muhafazakâr gazetelere verilen istikbal endişeli röportajlardan çok sıkıldım! Zeki Müren bu insanlara, cinsel tercihleri yüzünden, hatırası kolayca yıkılabilecek biri gibi görünüyor ancak Şahi topu bile atsanız çizik almaz. Neden biliyor musunuz?

Bu ülkenin paşaları onca zorlu görevden ve fedakarlıktan sonra pikaba-teybe bir Zeki Müren plağı-kaseti koyup, 1 kadeh rakı ve bir sigara eşliğinde gözleri uzaklara dalarak ruhlarını arındırdılar. Eğer aynı dönemde yaşamış olsalardı, Atatürk’ümüzün de Zeki Müren’i çok sevip “Paşam” diyerek onurlandıracağından adım gibi eminim.

Bundan sebep; eski Türkiye’nin güzel insanlarını ve kurumlarını bu kadar hırpalamayalım. Eski TRT müthişti, sadece TV izleyerek eğitimli bir insana dönüşmenizi bile sağlayacak kadar hem de. Yenisi ile ne yaparsanız yapın ama hatıralarımıza ilişmeyin çünkü bu ülke eskiden çok güzeldi.

Murat Tolga Şen