Gündem
17 Haz 2021 13:38 Son Güncelleme: 17 Haz 2021 13:53

Almanya’dan yeni pasaport kararı! Artık gidiş nedenini ispatlamak zorundalar…

Almanya, vize istenmeyen Yeşil, Gri ve Diplomatik pasaporta artık ‘seyahat kısıtlaması’ getirdi. Vize gerektirmeyen pasaportlar, vatandaş pasaportuyla eşitlendi.

Vizesiz seyahati mümkün kılan “Yeşil, gri ve siyah” pasaport sahipleri, artık gidiş nedenlerini ispatlamak ve bu istisnalar da sadece belirlenen 7 istisnadan biri olmak zorunda. Aksi halde bu pasaport sahipleri, ülkeye alınmayacaklar.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre Türkiye yüksek riskli ülke statüsündeyken getirilen, “acil durum şartı” kaldırıldı ama, bu kez “seyahat kısıtlamaları kuralı” konuldu. Normal pasaportlara da uygulanan bu kuralın, corona virüsü önlemleri bittikten sonra kaldırılıp kaldırılmayacağı bilinmiyor.

AK Parti'li belediyelerin, yurt dışında çalışan kamu görevlilerine verilen “Gri- Hizmete Özel” pasaportu skandalından sonra Almanya'nın aldığı karar, bir anlamda bu pasaportlara da vize zorunluluğu gibi oldu. Yeşil, gri ve diplomatik pasaportların “fiilen” bir ayrıcalığı kalmadı.

7 İSTİSNA DURUMU

Almanya'nın, son gelişmelere göre aldığı karara göre, Alman ya da AB vizesi gerektirmeyen Yeşil, Gri ya da Diplomatik pasaport sahipleri de, ancak ‘bir istisnanın varlığı’nı ispatlamaları halinde giriş yapabilecek. Sınırlarda, bu pasaportları taşıyan Türklerden, “giriş istisnası” koşullardan birine uyup uymadığı denetlenecek.

Bu koşullara uymayanlar ülkeye alınmayacak:

1) ACİL AİLE ZİYARETİ: Doğum, ölüm- cenaze, düğün gibi birinci derecede yakınlarıyla ilgili durumlar. Bu nedenle gelenler, önceden belge ya da davetiyelerini yanlarına almak zorunda. Davet edenler kontrol edileceğinden, tüm erişim bilgilerini hazır bulundurun.

2) MONTAJ, TAMİR VE BAKIM: Almanya'ya gönderilen fabrika, makine ya da teknolojik ürünlerin montajını, tamirini ve bakımını yapan personel olmak. Bunlar, “zorunlu ve önemli işletmesel nedenlerle” kabul edilecektir.

3) FUAR KATILIMCI VE ZİYARETÇİLERİ: Almanya'da fuarlarda ürün sergileyenler, stant açanlar ve ona bağlı ziyaretçiler, bunu ispatlarsa giriş yapabilecek.

4) AİLE VEYA EŞ ZİYARETİ: Almanya'daki eş ya da birlikte yaşadığı edilen eşlerden biri ziyaret edilebilecek. Aynı şekilde AB'deki eş de ziyaret edilebilecek. Ama bunun için evlilik birliği ya da birlikte yaşandığının ispatlanması gerekiyor.

5) EŞLERDEN BİRİ ALMAN İSE: Bu durumda olanların yabancı eşiyle, geçici bir süre ayrılıktan sonra bir araya gelmesi. Ya da, ayrı ülkelere seyahatin ardından birlikte Almanya'da buluşma durumu.

6) GÖREV VE SAĞLIK NEDENLERİ: Türk devlet görevlileri, yurt dışına tayini çıkmışsa ya da görevli geliyorsa, bunu sınırda ispatlamak durumunda. Sağlık durumunda, ancak çok özel ve acil durumlar varsa.

7) ULUSLARARASI NAKLİYECİLER: TIR şoförleri, gemi adamları gibi; uluslar arası nakliye alanında çalışanlar ve ülkeyi transit olarak kullananlar.

Vizesiz pasaportu bitiren o karar

Almanya'nın aldığı kararda Yeşil, Gri ve Siyah pasaportlardan söz ediliyor. Bu kararın altında ise, vize verilecek 7 istisnai durum sayılıyor. Bu 7 istisnai durumun, Yeşil, Gri ve Siyah pasaportlara da uygulanacağı belirtiliyor.