Medya
30 Mayıs 2021 16:29 Son Güncelleme: 30 Mayıs 2021 16:31

Ali Saydam: Cızırtıyı yaymak gazetecilik değildir

Yeni Şafak yazarı Ali Saydam, isim vermeden Sedat Peker’in açıklamalarının haber yapılmasını ve hakkında yazılar yazılmasını eleştirdi.

Her mesleğin bazı ilkeleri olduğunu ve gazetecilik, medya yayıncılığı gibi meslekler söz konusu olduğunda da ilkesel temelde bazı kararlar alıp hareket etmek gerektiğini kaydeden Yeni Şafak yazarı Ali Saydam, isim vermeden Sedat Peker’in açıklamalarının haber yapılmasını ve hakkında yazılar yazılmasını eleştirdi.

“‘Halkın haber alma özgürlüğü’ ilkesini ana eksen kabul eden bir iş olsa da önünüze gelen her malzemeyi her zaman kullanmazsanız” diyen Saydam, “Örneğin, bir terör örgütünün eylemini meşrulaştırmak için yaptığı açıklamayı yazmazsınız. Çünkü bunu yapmanın, teröristin değirmenine su taşımak, insanlığı hedef alan eylemine ‘destek olmak’ anlamına geleceğini bilirsiniz… Yani teröre hizmet etmezsiniz” diye yazdı.

Ali Saydam, isim vermeden Sedat Peker’in yayınlanan videoları için de şunları yazdı:

“İtibar sahibi olmayan, suça karıştığı açık kişilerin açıklamaları da böyledir. Bunlarla ilgili yasal süreç, izlenecek yol gibi haberler elbette yapılır. Ancak böyle kişilerin ifadeleri, bizimki gibi köşelere taşınıp köpürtülmez. Yani, onun arkasına takılıp siyaset yapılmaz”
Saydam, yazısının devamında ise şöyle dedi:

“Muteber olmayan birinin iddia ve iftiralarını hukuken araştırmak ve gereğini yapmak zorunluluk” iken, bu sözlerin peşine takılmak ve siyaseten iktidarı yıpratmak için kullanmak, bahsettiğimiz ilkesel yaklaşım çerçevesinde son derece yanlıştır. Bu, bozuk sesler çıkaran bir radyonun önüne ampfilikatör koymaya benzer. Bozuk, cızırtılı, kulak kanatan sesi yaymanın yararı yoktur; ama zararları çok ciddidir. Hem sesi yayan hem de ona maruz kalan açısından”