Politika
26 Oca 2023 15:28 Son Güncelleme: 26 Oca 2023 15:41

Ali İhsan Yavuz açıkladı: Seçim tarihi neden öne çekilmek isteniyor?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, tv100 Ankara Temsilcisi Deniz Gürel'in hazırladığı Ankara'da Neler Oluyor programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Yavuz, yaklaşan seçimlere ilişkin “Biz 18 Haziran'da yapılmasını istiyoruz. En ideal tarih 14 Mayıs.” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Deniz Gürel'in hazırladığı Ankara'da Neler Oluyor programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

SEÇİM TARİHİ NEDEN ÖNE ÇEKİLMEK İSTENİYOR?

Gündemde çokça konuşulan seçim tarihine ilişkin konuştu, tarihin güncellenmesinin sebeplerini sıraladı: 18 Haziran'da yapılsaydı milyonlarca kişi seçimden etkilenecekti.

"TARİH ÖNE ÇEKİLMEZSE BUNDAN MİLYONLAR ETKİLENECEK"

Ali İhsan Yavuz, "Sadece hac için 100 bin kişi, tatilciler mevsimlik işçiler minumum birkaç milyon kişinin etkileneceğini düşünüyorum. 18 Haziran'da yapılsa bir milyondan fazla kişiyi kesinlikle etkiler. Belki etkilenecek insan sayısı 3 milyonu bulur. Dolayısıyla en az bir milyondan fazla kişinin etkilenmesini hiçe sayan bir zihniyet var. 18 Haziran'da seçim olması halinde herkes final döneminde yerinden hareket etmesi mümkün değil, eğer bunu 14 mayıs'ta yaparak o kadar insan sınav döneminde değil bir kere " diye konuştu.

ERDOĞAN'IN ADAYLIĞI TARTIŞMALARINA SON NOKTAYI KOYDU

Cumhubaşkanı Erdoğan'ın yeniden adaylığı konusundaki tartışmaları çok net sözlerle değerlendirdi.

Yavuz, "Net söylüyorum yeniden aday olur. önünde hiçbir engel yoK" diye konuştu.
Yavuz, Erdoğan'ın 2023 seçimleri için aday olmasının önünde hiçbir engel olmadığını söyledi... Muhalefetin eleştirilerine "2028 seçimleri için olsaydı haklılardı" şeklinde yanıt verdi... Yavuz, "ama bu tartışmalar bir gün yapılacak ve o gün de 2028 olacak. 2028'de bu tartışmaları yapsalardı haklıydılar. Sayın cumhurbaşkanımız ilk döneminde. Şimdi seçilecek ikinci dönemi olacak... 2028'e geldiğimizde onu konuşacağız... Yenileme kararı olmazsa erdoğanın ikinci dönemi, meclis yenileme kararı alırsa 2028'de işin rengi değişebilir..." açıklamasında bulundu.

"10 MART'TA SEÇİM TARİHİ AÇIKLANABİLİR"

Ali İhsan Yavuz, seçim tarihinin açıklanması için 10 mayıs tarihini işaret etti, seçim kararı için izlenebilecek iki formülü anlattı...

Yavuz, "Anayasamıızn 162'ncı maddesi çok net meclis'te 5'te 3 çoğunlukla bu da 360 milletvekili demektir. Seçimlerin yenilenmesine karar verir. Meclis kararı verirse de ne zaman seçim olacağını da bu hüküm ile karar altına alır..."diye konuştu. İlk formül, yani meclisten "seçim kararı çıkmayacağını öngörüyoruz" diyen Yavuz, 14 mayıs'ta kararlı olduklarını söyledi... Yavuz, seçim kararı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a işaretr etti... "Millet ittifakı destek vermeyecek gibi görünüyor. o zaman ikinci yol geçerli olur. o da cumhurbaşkanının seçim yenileme kararı alması..." dedi.