Medya
20 Ara 2018 12:22 Son Güncelleme: 20 Ara 2018 15:28

Ali Eyüboğlu'dan 'Murat Özdemir' tepkisi! "Sabıka kaydı olan ekrana çıkarılmasın"

Papağana işkence uyguladığı görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştıktan sonra akıl hastanesine sevk edilen MasterChef Murat Özdemir'in en az 5-6 suçtan sabıkasının olduğu öğrenilmişti.

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, papağanına işkence ettiği videosunu sosyal medya hesabından yayınlayan Murat Özdemir üzerinden medyayı eleştirdi. 

Murat Özdemir en az 5-6 suçtan sabıkasının bulunduğunu yazan Eyüboğlu, bu tarz kişilerin adli sicil kayıtlarına bakılması gerektiğini belirterek, "‘Papağanına “Acun baba de lan” diye işkence etmesine gösterdiği gerekçe, ‘MasterChef’ten haksız yere elenmesi’ olduğuna göre, demek ki ekranlara çıkarılacak kişilerin adli sicil kayıtlarına da bakılmalı bundan böyle." dedi.

Ali Eyüboğlu'nun bugünkü yazısından ilgili bölüm şöyle: 

Bizde hayvanlar hâlâ ‘can’ değil, ‘mal’ sayıldığı için onlara işkence yapanlar ve öldürenlere hapis cezası yok. Oysa, “Sahipli veya sahipsiz hayvanlara işkence yapan ve öldürenler için 4.5 yıl, nesli yok olma tehlikesi altındakileri katledenler için yedi yıla kadar hapis” öngören tasarı kanunlaşsa, papağana işkence eden Murat Özdemir, şimdi hapisteydi. 

Ceza kanununun elini kolunu bağladığı Cumhuriyet Savcısı, toplumsal tepkiyi dikkate aldı ve akıl sağlığı sorunlu kişinin adli siciline bakıp onu 21 günlüğüne akıl hastanesine gönderdi. 

Çünkü ‘Yemekteyiz’ ve ‘MasterChef’ yarışmalarıyla ünlenen bu kişinin bir hayli kabarık adli sicili. 

‘Uyuşturucu kullanmak, mala zarar vermek, tehdit ve aile içi şiddet’ gibi suçlardan beş kaydı bulunan ve ‘denetimli serbestlik’ten yararlanan birinin ne işi var ekranlarda? 

Özdemir’in, papağanına “Acun baba de lan” diye işkence etmesine gösterdiği gerekçe, ‘MasterChef’ten haksız yere elenmesi’ olduğuna göre, demek ki ekranlara çıkarılacak kişilerin adli sicil kayıtlarına da bakılmalı bundan böyle.