Gündem
24 Tem 2020 23:37 Son Güncelleme: 25 Tem 2020 00:02

Ali Erbaş'ın 'lanetli' konuşmasına Yılmaz Özdil'den tepki

Ayasofya, ibadete bugün kılınan Cuma namazı ile birlikte açılırken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın sözleri gündeme damgasını vurdu. Erbaş'ın hutbede kullandığı ifadelere Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'den çok sert tepki geldi.

Ali Erbaş'ın 'lanetli' konuşmasına Yılmaz Özdil'den tepki

Bakanlar Kurulu kararı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasıyla 1934 yılında müzeye çevrilen Ayasofya, Danıştay'ın kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla tekrar ibadete açılmıştı.

Camideki fresklerin nasıl kapatılacağı tartışmalarının ardından Ayasofya'nın ibadete 24 Mayıs Cuma namazı ile birlikte ibadete tam olarak açılacağı duyurulmuştu.

Ayasofya bugün kılınan Cuma namazı ile birlikte ibadete açıldı. Cuma namazını kıldıran ve hutbeyi veren kişi ise Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş oldu. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hutbede yaptığı konuşmada, "Fatih Han bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" ifadelerini kullandı. 

Erbaş’ın yaptığı bu açıklamaya Sözcü yazarı Yılmaz Özdil’den tepki geldi.

Sosyal medya hesabından bir fotoğraf paylaşan Özdil, “Biri ‘keşke Yunan kazansaydı’ diyen tımarhanelik fesli, öbürü Atatürk'e lanet okuyan sarıklı… Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim!” ifadelerini kullandı.