Medya
01 Tem 2019 10:46 Son Güncelleme: 01 Tem 2019 10:59

Ali Babacan 'primus interpares' olmayacak

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, yeni parti kuracağı konuşulan Ali Babacan'la ilgili son gelişmeleri aktardı.

Babacan’ın kuracağı ‘Özgürlük ve Hukuk Partisi’nin bu yaz bitmeden kurulacağını belirten Nagehan Alçı , partinin resmi sözcülerinin kamuoyunun yakından tanıdığı isimler olduğunu ve çok yakın zamanda bir basın toplantısı düzenleyerek detayların açıklanacağını belirtti.

Partinin kurmay heyetinin sadece güvendikleri gazetecilere ortak kararları gereği isim vermeden konuştuklarını bu nedenle de demeçlerin ‘deep background’ (derin arka plan) formatında olduğunu yazdı.

Bu nedenle asparagas haberlerin de çıktığını söyleyen Nagehan Alçı, partinin 5 kişilik bir akil insanlar ya da danışma heyeti ile yönetileceği iddiasının da doğru olmadığını ifade etti.

Nagehan Alçı’nın yazısı şu şekilde:

Cumartesi yazdığım gibi Ali Babacan’ın başında olacağı Özgürlük ve Hukuk Partisi bu yaz bitmeden kuruluyor. Zaten haftalar değil, günler içinde bu yeni partinin resmi sözcüleri olacak olan kamuoyunun da yakından tanıdığı kimi politikacılar basın toplantıları yaparak detayları açıklayacaklar.

Bu basın toplantılarından önce Özgürlük ve Hukuk Partisi kurmay heyeti kamuoyuna on the record demeç vermek istemiyor.

ŞİMDİLİK “DEEP BACKGROUND”

Bu partinin “nomenklatura”sındaki isimler, dürüstlüğüne güvendikleri gazetecilerle konuşuyorlar ve bilgi veriyorlar ama ortak kararları gereği isimlerini kullanmıyorlar.

O yüzden yazılanlar demeç şeklinde değil de evrensel gazetecilikte “deep background” dediğimiz formatta oluyor.

“5 KİŞİLİK HEYET” UYDURMASI

Bu nedenle Türk medyasında çok sayıda asparagas haber de çıkıyor. Mesela bunlardan biri Özgürlük ve Hukuk Partisinin 5 kişilik bir akil insanlar ya da danışma heyeti ile yönetileceği iddiası.

Bu 5 kişilik sözde komisyon içinde Ali Babacan da “primus interpares” olacakmış yani eşitler arasında birinci. Yani kararları heyet verecek ve Babacan’a da bunların sözcülüğü düşecek. Şu kadarını söyleyeyim: Böyle bir şey yok.

Özgürlük ve Hukuk Partisi nomenklaturası çok daha fazla sayıda kişiden oluşuyor. Öte yandan her kesimden, dünya görüşü birbirinden farklı ya da son 5 senedir kritik olaylarda aldıkları siyasal pozisyonlarla mutabık olmadığı insanlarla da görüşüyorlar.

Zaman zaman o görüşülen insanlar sanki partinin kurmaylarından biriymiş gibi konuşabiliyor. Bu da başka bir sorun.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız