Medya
07 Ara 2021 14:03 Son Güncelleme: 07 Ara 2021 14:19

Albayrak kardeşlerden Demirören’e operasyon! Murat Yancı 'kayyım' olarak mı atandı?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den sonra Demirören Medya Grubu’nun yönetimine de Albayrak kardeşlere yakın bir isim atandı.

CNN Türk Genel Müdürü Murat Yancı, geçtiğimiz hafta Yönetim Kurulu’nun kararıyla Demirören Medya TV Grup Başkanlığı görevine getirildi. Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, A Haber kökenli Murat Yancı'nın bu göreve atanmasını şöyle değerlendirdi:

“Nureddin Nebati’nin ‘paranın patronu’ olması, aslında bir zamanlar yardımcısı olduğu Berat Albayrak’ın kayyumu olmak ise... Murat Yancı’nın Demirören’in tüm televizyonlarının patronu olması da aslında Serhat Albayrak’ın kayyumu olmak.”

Pehlivan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Yeni Hazine ve maliye bakanının, Nureddin Nebati olmasının yankıları sadece ekonomide ve siyasette mi olacak sanıyorsunuz?

Yanılırsınız.

Bakın, neredeyse eşzamanlı olarak medyada da kritik bir atama yapıldı.

CNN Türk Genel Müdürü Murat Yancı, Demirören Medya Grubu TV grup başkanı olarak atandı. 

Peki, kimdi o Murat Yancı? 

A Haber’in kuruluşunda yer alan bir isimdi. Yani Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’a çok yakın bir televizyoncuydu. 

Serhat Albayrak

Peki, bu atama kararı ne anlama geliyordu? 

Şu...

Nasıl ki Nureddin Nebati’nin “paranın patronu” olması, aslında bir zamanlar yardımcısı olduğu Berat Albayrak’ın kayyumu olmak ise... 

Murat Yancı’nın Demirören’in tüm televizyonlarının patronu olması da aslında Serhat Albayrak’ın kayyumu olmaktı. 

Ve Berat Albayrak’a yakın bir ismin Hazine ve maliye bakanı olması, Serhat Albayrak’ın da medyadaki etkisinin artması anlamına geliyordu. 

Yani... İzlediğimiz sıradan bir atama değildi ve Demirören’in televizyonlarındaki yayın stratejisine de yansıyacaktı.”