Polemik & Kulis
19 Mar 2012 15:43 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:27

AKŞAM ÇALIŞANLARINDAN KARAMEHMET'E YANIT; ''BİZ DE AKŞAM'DA ÇALIŞTIĞIMIZ İÇİN PİŞMANIZ'' (MEDYARADAR- ÖZEL)

"Medyaya girdiğim için pişmanım" diyen Mehmet Emin Karamehmet'e Akşam çalışanlarından mektup var!

Akşam Gazetesi çalışanları, "Medyaya girdiğim için pişmanım" diyen Mehmet Emin Karamehmet’e MEDYARADAR aracılığıyla yanıt verdiler..

Medyaradar’a mektup yazan Akşam çalışanları "Biz de gazeteci olduğumuz için pişmanız" dediler..

İşte Akşam çalışanlarının patronları Karamehmet’e mektuplu yanıtı :

Akşamcılar sefalet yaşıyor

Bizler Akşam gazetesi çalışanları olarak son derece mağdur zamanlar yaşamak zorunda bırakıldık. Patronumuz Mehmet Emin Karamehmet Türkiye’nin 2. Nakit zengini seçilirken biz çalışanları resmen sefalet yaşıyoruz. Maaşlarımızın zamanında yatırılmasını artık unuttuk bile. Yaklaşık 4 yıldır sürekli en az 2 ay maaş alacaklı olarak çalışıyoruz. Bu maaşlar hem yıllardır zam yüzü görmediği hem de en az 2 ay geriden ödendiği için çalışanlar adeta sefil hayatı yaşıyor. Son zamanlarda nedeni belirsiz bir şekilde artan bu maaş sıkıntısına yemek parası çilesi de eklendi.

Yoklar gazetesi

Zaten maaş alamadığı için sıkıntıda olan ve çoğunluğu kredi kartı mağduru olan biz çalışanlar yemek parasından da mahrum bırakıldık. Eğer şansınız varsa gazetede ve öğlen vakti bulunuyorsanız yemek yiyebiliyorsunuz aksi takdirde yemek kartınızın ödemelerin yapılmamasından dolayı bloke olmasından dolayı resmen aç kalıyorsunuz. Bu haldeyken sizden gazetecilik yapmanız bekleniyor.  Çalışanlara bu konularda hiçbir açıklama yapılmaması moralleri sıfıra indirdi. Gazetede bazı kişilerin maaşlarını alabildikleri söylentileri ayyuka çıktı.  Çalışanların kullandığı ekipmanlar tamamen eskimiş durumda gazetede yeni bir bilgisayar bulmak deve hendek atlatmak zor hale geldi.

İşçilerde elektrik sobasıyla yanmıştı

Kışın en soğuk günlerinden gazetede kalorifer sistemin bozulması ile elektrik sobası komedisi başladı. Türkiye’nin en büyük gazetelerinden biri olan Akşam Gazetesi’ni elektrik sobası ile ısıtmak fikrini bulan yöneticileri, geçtiğimiz günlerde 11 işçinin yine elektrik sobasından kaynaklanan yangın ile hayatlarını kaybetmesi bile durduramadı. Kağıdın bolca bulunduğu gazetede birkaç masanın yanından bulunan Ufolarla ısınmaya çalışan gazeteciler yangın riski ile burun buruna yaşıyor.  11 işçinin ölümünden ders çıkarmayan idareciler kalorifer kazanı parçasının Almanya’da bir ayda gelememesini açıklayamıyor. Gazetede çalışanlar hakkettikler kendi maaşlarının ricacısı durumuna getirildiler. Çalışanlar kendi yöneticilerine başvurarak sadaka alır gibi komik miktarlarda avans almaya çalışıyorlar. Tüm bu olumsuzların üzerine çok değerli patronumuz medyaya girme konusunda pişman olduğunu söylemesi biz çalışanları yüzünde acı bir gülümsemeye neden oluyor.  Bizde bir gazetede çalışıp da bu kadar sefalet çekmekten dolayı pişmanız. Sahibi olduğunuz gazete şu anda farklı dramlarla yüklü ve zaman zaman canını ortaya koyarak çalışan bir gazeteciler artık yolun sonuna geldik. Bu mektubu biz çalışanlar olarak nasıl bir sefalet yaşadığımızı göstermek adına kaleme aldık.

Akşam Gazetesi çalışanları

MEDYARADAR/ÖZEL