Aklınızdan geçen şeyler nasıl karşınıza reklam olarak çıkıyor?

Aklınızdan geçen veya arkadaşlarınızla konuştuğunuz bir konunun ansızın reklamlarda karşısınıza çıkmasının sebebi belli oldu.

Aklınızdan geçen şeyler nasıl karşınıza reklam olarak çıkıyor? - Sayfa 1

Arkadaşlarınızla ortamda konuştuğunuz bir konunun ansızın internetteki öneri reklamlarında karşınıza çıktığına şahit olmuşsunuzdur. Hatta hiç konuşmasanız bile elinize sürdüğünüz kremin reklamlarına denk gelmişsinizdir. Teknoloji gizlilik uzmanı da bir hafta annesinde kalırken kullandığı diş macununun, evine geri döndükten sonra sosyal medyada reklamlarının önüne çıkmasının ardından açıklamada bulundu.

18
Aklınızdan geçen şeyler nasıl karşınıza reklam olarak çıkıyor? - Sayfa 2

Farkına varmadan paylaştığımız verilerden sonra ilk olarak sosyal medya uygulamalarının bizleri dinlemediğini bilmemiz gerekiyor. Uygulamalarımız; telefonlarımızdan kimliğimiz, konumumuz ve demografi bilgilerimiz de dahil olmak üzere tonlarca veri elde ediyor. Veri toplayıcılar da tam anlamıyla her noktadan veri almak için ödemeler yapıyor.

28
Aklınızdan geçen şeyler nasıl karşınıza reklam olarak çıkıyor? - Sayfa 3

Herhangi bir markayla Twitter hesabınızın eşleştirilebileceğini bilmeniz gerekiyor. Sebebi ise iki markanın da e-posta adresinize sahip olması. Bununla birlikte telefon numaranızı vermeniz ve gizlilik politikasını kabul etmeniz de veri paylaşımı konusunda zemin hazırlıyor.

38
Aklınızdan geçen şeyler nasıl karşınıza reklam olarak çıkıyor? - Sayfa 4

Aynı zamanda, telefonunuz düzenli olarak başka bir telefonla aynı konumdaysa not alınıyor ve düzenli olarak iletişim halinde olduğunuz insanların ağı da yeniden oluşturulmaya başlanıyor.
Reklamcılar ilgi alanlarınıza ve tarama geçmişinize çapraz referans vererek çevrenizdekilerle satın alma geçmişinizi paylaşabiliyor.

48