Gündem
15 Nis 2024 14:01 Son Güncelleme: 15 Nis 2024 17:03

AK Parti’nin yeni İBB grup başkanvekili belli oldu! Mehmet Tevfik Göksu’nun görevi sona erdi…

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun İBB AK Parti Grup Başkanvekilliği görevi sona erdi. Mehmet Tevfik Göksu'nun yerine Zeynel Abidin Okul getirildi.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun İBB Meclisi'ndeki AK Parti Grup Başkanvekilliği görevi sona erdi. Göksu'nun yerine Zeynel Abidin Okul getirildi.

Geçen dönem AK Parti Grup Başkanvekili olarak görev yapan Göksu, İBB Meclisi’nde bu dönemde Esenler İBB Meclis Üyesi ve Esenler Belediye Başkanı olarak görev yapacak.

Esenler Belediyesi Sosyal Medya Koordinatörü Faik Taşer de sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaşım yaptı.

 

İBB Meclisi'nde yeni dönemin ilk toplantısı bugün Ekrem İmamoğlu başkanlığında yapılacak.

31 Mart'taki seçimlerin ardından AK Parti, Belediye Meclisi'ndeki çoğunluğunu kaybetti.

Belediye'de CHP'nin 185, AK Parti’nin 129, MHP'nin 2 üyesi bulunuyor.

Zeynel Abidin Okul Kimdir ?

Zeynel Abidin Okul, 1968 yılında İstanbul'un Beşiktaş İlçesi'nde dünyaya geldi. Cumhuriyetin Kuruluşuna şahitlik eden bir ailenin 4. kuşak temsilcisi'dir. Ailesi 1936 senesinde Beşiktaş'ın Ortaköy semtine yerleşmiştir. Zeynel Abidin Okul, lisanslı yüzücü ve ilerleyen yıllarda yelken sporu yapmıştır.

İlköğretim ve Ortaokul tahsilini Ortaköy'de tamamlamış ardından Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Üniversite eğitimini ise Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden İnşaat Mühendisi olarak tamamladı. Daha sonra Amerika'da Dil Eğitimi almıştır.

Askerliğini Tatvan'da Asteğmen olarak yapan Okul, döndüğünde özel sektör de iş hayatına girdi. Eğitimini tamamladığı alan üzerine çalışmalarını sürdürdü. 1998 senesinde kurduğu, İnşaat ve Dış Ticaret alanında faaliyet göstermekte olan firmasında, Yönetim Kurulu Başkanı olarak ticari hayatını sürdürüyor. Zeynel Abidin Okul, farklı sivil toplum kuruluşların yönetimlerinde görevler üstlenmiş, aktif olarak halen üstlenmeye de devam etmektedir. Fiziksel Engelliler Vakfı Başkanı | AK Parti Fatih & İBB Meclis Üyesi'dir. Zeynel Okul, Adalet ve Kalkınma Partisi Beşiktaş İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. En son AK Parti Grubu İmar ve Bayındırlık Komisyonu Üyesi iken AK Parti tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1. Başkanveli adayı gösterilmiştir. CHP tarafından ise Nazife Figen Karahan aday gösterilmiş, Zeynel Okul 160 oy alarak İBB Meclisi 1. Başkanvekili seçilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı, Nazife Figen Karahan ise 94 oy almıştır. Zeynel Abidin Okul iyi derecede İngilizce bilmekte, evli ve 3 çocuk babası'dır. Zeynel Abidin Okul, İBB Meclis Birinci Başkan Vekili görevindedir.