Politika
13 Nis 2024 10:56 Son Güncelleme: 13 Nis 2024 10:56

AK Parti’nin seçim sonrası ilk gündemi belli oldu! ‘Niyet beyanında bulunacak…’

AK Parti’nin yeni anayasa çalışmalarına bayramdan sonra başlaması bekleniyor. İlk adım TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un partilere ziyaretiyle gelecek.

31 Mart Yerel Seçimleri’nden mağlubiyetle ayrılan AK Parti’de seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirme süreci devam ederken, yeni anayasa çalışmaları için ilk temaslar bayramdan sonraki hafta başlayacak.

Hürriyet’in haberine göre; TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, bayramdan sonra Meclis’te grubu bulunan siyasi partileri ziyaret ederek bir niyet beyanında bulunacak. Kurtulmuş’un ziyareti ile yeni anayasa çalışmasıyla ilgili usül ve esasları belirlenerek yeni bir süreç başlatılmış olacak.

Yine her partinin kendi anayasa önerisini hazırlaması ya da ortak bir komisyon kurulması gibi başlıklar masada olacak. Çalışma usul ve esasların belirlenmesinin ardından taslak metin için çalışmalara start verilecek.

BAROLAR, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI, SENDİKALAR VE AKADEMİK CAMİA DA KATILIM GÖSTERECEK

Ayrıca, Meclis Başkanlığı da yeni anayasa için barolar, sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve akademik camiayı da çalışmaya katkı sunması için davet edecek.

ERDOĞAN'IN GÖREV SÜRESİ

Öte yandan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kez daha seçilebilmesiyle ilgili AK Parti’nin yeni anayasa çalışmasında Cumhurbaşkanı’nın görev süresini uzatan bir düzenlemeye yer verip vermeyeceği konuşulanlar arasında.

Kulislerden bu düzenlemeye sıcak bakılmadığı öğrenilirken, Erdoğan’ın yeniden adaylığı için tek alternatif olarak erken seçim formülü öne çıkıyor. AK Parti kurmayları, erken seçimin zamanı için ise 2027 yılı sonu 2028 yılı başına dikkat çekiyor.