Medya
01 Eki 2022 12:46 Son Güncelleme: 01 Eki 2022 12:49

AK Partili isimden dikkat çeken sözler: Önüne gelen 'gazeteciyim' deyip orta yere çıkamamalıdır

Aydemir, yeni yasama yılında Meclis gündeminde birçok toplum kesimini rahatlatacak kanuni düzenlemelerin yer aldığını vurguladı.

AKP Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, "gazetecilik" mesleğinin, tarif edilebilir bir hale getirilmesi gerektiğini belirterek, "Önüne gelen 'gazeteciyim' deyip orta yere çıkamamalıdır" diye konuştu.

Aydemir, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM'nin ilk defa bir dönemde 6. yasama yılına başlayacağını belirtti.

Aydemir, yeni yasama yılında Meclis gündeminde birçok toplum kesimini rahatlatacak kanuni düzenlemelerin yer aldığını vurguladı.

Meclisin öncelikle dezenformasyon yasasını ele alacağının altını çizen Aydemir, bilgi kirliliği, yalan, iftira, dedikodu gibi olumsuzlukların önüne geçilmesi adına bu düzenlemenin yapılmasının şart olduğunu belirtti.

Aydemir, şunları kaydetti: "Bir 'gazeteci milletvekili' olarak benim de bir teklifim var; gazetecilik mesleğinin tarif edilebilir bir hale getirilmesi lazım. Önüne gelen 'gazeteciyim' deyip orta yere çıkamamalıdır.

Öyle olduğu zaman değme teröristler gazeteci kimliğini alarak sırt çantasını patlatıyor ve sonuç olarak şehitler veriyoruz. Bu durum, mesleğe leke getiriyor. Bunun önüne geçilmesinin yolu, gazeteci kimliğinin kanunen yasal olarak tarif edilmesidir, bir kimlik verilmesidir. Bu kimliği kullananların dışında hiç kimsenin o gazeteci etiketini kullanmaması gerekir. Parlamento, behemehal bunu bir düzene sokması lazım."