Gündem
22 Şub 2014 00:06 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:57

AK Parti'den istifa eden vekile şok! Uçağı terk edin!

Ak Parti'den istifa eden İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, THY uçağında milletvekillerine tanınan VIP koltuğun kendisine verilmemesi nedeniyle direniş başlattı. THY yetkilileri ise kendilerini 'Çetin'in kurumsal kimliklerini rencide ettiğini' söyleyerek savundu.

Akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı’ndan Pakistan’a hareket etmesi gereken THY uçağında 3 saat 5 dakika VIP krizi yaşandı. AK Parti’den ayrılan İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, milletvekillerine tanınan hak nedeniyle oturması gereken VIP koltuğun kendisine verilmemesi üzerine direniş başlattı.

THY yetkililerinin çağırdığı polisler de milletvekilinin dokunulmazlığı nedeniyle çaresiz kaldı. Bu sırada kabinde gerilim yaşandı. Kabin görevlisi Çetin’i indirmek için defalarca anons yaptı. Olay yerine gelen güvenlik görevlileriyle milletvekili arasında bağrışlar yaşandı. Uçaktaki yolcular İslamabad’a hareket etmek için uzun süre anlaşma sağlanmasını beklediler. Olayın sosyal medyada duyulması üzerine THY yetkilileri Çetin’e istediği koltuğu vererek uçağı saat 23.05’te havalandırdılar. Çetin, “Mesele basit bir koltuk meselesi değil, arka koltuk, ön koltuk meselesi değil. Mesele hukuk meselesi. Bir linç hadisesi bu. Milletvekiline bu yapılıyorsa tamamen ideolojik saplantıların Türkiye’yi nereye götüreceğinin göstergesidir” dedi.

Çetin, olay sırasında twitter hesabından gelişmeleri şöyle duyurdu:

“AKP’den istifamdan sonra, vekillik özlük haklarıma muhalif THY’den keyfi uygulamalara maruz kalıyorum. Hukuk hala varsa hakkımı ararım. Uçakta perondan ayrıldıktan sonra bir yolcu inecek diye anons yapıldı, sonra kapı açıldı ve ‘Valizinizi çıkardık buyurun inin’ dediler. ‘Benim inmek niyetim yok’ dedim. ‘Polisle mi çıkaracaksınız mümkün değil’ dedim; benle beraber bütün yolcular ideolojik bir tavırla bekletiliyor.”

Çetin, uçaktan cep telefonuyla gazetecilere yaptığı açıklamada ise uluslararası uçuşları “ihlal ettiği” gerekçesiyle polisler tarafından indirileceği ve adliyeye sevk edileceği bilgisi aldığını ve daha sonra kendisinin uçaktan indirilmesiyle ilgili yazı okunurken kayda olacağını söylemesi üzerine, konuşmanın yarıda kesildiğini ve polislerin dışarıda beklediğini söyledi.

Üç gündür uçuşlarında zorluklar çıkarıldığını dile getiren Çetin, uçakta boş yerler olduğu halde sürekli olarak ertelendiğini ve uçuş sisteminin kendisini vekil olarak tanımadığını savundu.
Çetin’in danışmanı son günlerdeki gelişmeleri şöyle anlattı:

“THY Salı günü sistemde bütün girişler olmasına rağmen upgrade işlemini yapmayarak sistemin hata verdiğini söyledi ve gitmesi gereken uçakta değil 2 saat sonra ekonomide uçtu. Dün havaalanında Muhammed beye özel upgrade işleminin yapılmadığını, sistemin kasıtlı olarak bloke edildiğini söylediler. Bunun üzerine Meclis Başkanı, Maliye Bakanı ve THY Genel Müdürüne durumu ve bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini bildiren yazılar yazılarak anlattılar. Dün ve bugün rezervasyonda upgrade işlemini yaptırıp sistemden onay almamıza rağmen kısa süre sonra birileri sisteme girip upgrade işlemini iptal etti.”

THY’DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili uçağın kalkmasının hemen ardından Türk Hava Yolları’ndan şu  açıklama yapıldı:

''İstanbul Bağımsız Milletvekili Muhammed Çetin, Türk Hava Yolları ile son donemde yaptığı seyahatler sırasında uçak içinde şirketin aleyhinde konuşmalar yaparak kurumsal kimliğimizi rencide etmiştir. Bu gelişmeler üzerine Türk Hava Yolları yönetimi İstanbul bağımsız milletvekili Muhammed Çetin’i uçuşlara upgrade etmeme kararı almıştır. Bugün akşamki İslamabad uçağında uçuşu bulunan Sayın Çetin, ekonomi biletiyle yer almasına karşın uçak içinde hakkı olmadığı halde başka yolcuya ait business sınıfındaki koltuğa oturmuştur. Kabin ekiplerinin uyarısı üzerine ekonomide uçmayacağını ve inmek istediğini söylemiştir. Daha sonra uçak kapı açmış ancak Sayın Milletvekili inmekten vazgeçmiştir. Bunun üzerine gerekli tutanaklar tutularak işlem yapılmıştır.''