Politika
13 Eki 2021 08:22 Son Güncelleme: 13 Eki 2021 08:24

AK Parti’deki erime durdurulamıyor! ORC’den dikkat çeken grafik...

ORC Araştırma ile AK Parti Genel Merkezi arasında yaşanan tartışmanın ardından, ORC Başkanı Mehmet Pösteki dikkat çeken ifadeler kullandı ve partini son 2 yılda düşen oy oranını paylaştı.

ORC’nin Başkanı Mehmet Pösteki’nin 2023 seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'ın aday olmaması durumunda yerine geçebilecek ismi açıkladığı çalışmaya AK Parti’den tepki gelmişti.

PÖSTEKİ, HULUSİ AKAR'IN ADINI VERDİ

Pösteki, gazeteci Nevşin Mengü'nün “Erdoğan herhangi bir nedenle 2023 seçimleri için aday olmazsa kim olur?” sorusuna kulislerde Hulusi Akar’ın isminin geçtiğini dile getirmişti.

AK PARTİ'YE TEPKİ GÖSTERDİ

Mehmet Pösteki'nin Hulusi Akar'ın adını vermesi üzerine AK Parti Genel Merkezi, ORC Araştırma'ya yaptırdığı hiçbir araştırma olmadığı çünkü şirketi "bilimsel yeterlilik ve etik çerçevesinde" görmediği açıklamasını yapmıştı.

Pösteki ise AKP Genel Merkezi'nin bu açıklamasına tepki göstererek, "Kendi yetersizliklerini Cumhurbaşkanına hissettirmemek için dün, yerli ve milli dedikleri bizlere bugün ne dedikleri hiç umurumuzda değil" yanıtını vermişti.

SON 2 YILDA AKP'NİN OY KAYBI

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ORC’nin sosyal medya hesabından dikkat çeken bir görsel paylaşıldı. Söz konusu grafikte Haziran 2018 ile Ekim 2021 arasında oy değişiminin yüzde 10 civarında olduğu görüldü.

ORC, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“ORC'nin son 2 yılda gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre hazırlanmıştır.

Haziran 2018 %42,6

Eylül 2019 %35,7

Ekim 2021 %31,9”

İşte o paylaşım...