Politika
14 Ağu 2022 10:48 Son Güncelleme: 14 Ağu 2022 11:28

AK Parti’de peş peşe istifa kararı! ‘Kişisel menfaat için…’

AK Parti’nin liyakata bakmaksızın eş, dost ve “amcaoğlu”nu işe aldığı Hasankeyf’te ortaya çıkan torpil listesiyle bir kez daha belgelendi. İlçede; belediyeye, PTT’ye, il müdürlüklerine AKP’li başkanların yakınları dolduruldu. Belediye başkanvekilinin istifasının ardından ilçe teşkilatından Muhittin Orhan da partiyle yollarını ayırdı.

Batman’da Hasankeyf Belediyesi Başkanvekili Abdullah Tarhan, Hasankeyfli gençler işsiz beklerken AK Partililerin akrabalarının belediyede işe alınmasını eleştirip partiden istifa ettiğini duyurmuştu.

Tarhan istifasının ardından Hasankeyf Belediyesi’nde Belediye Başkanı Abdülvahap Kusen ve AK Parti ilçe başkanı Rüstem Ayhan tarafından işe alındığı iddia edilen kişilerin isimlerini açıkladı. Tarhan, belediyeyle ilgili yaptığı paylaşımdan sonra kimsenin iddiaları yalanlamak için kendisini aramadığını belirtti. Tarhan, “Yalanlarlarsa daha fazla açıklamada bulunacağım, bunu biliyorlar o yüzden arayıp üstüme gelmiyorlar” diye konuştu.

Hasankeyf AKP ilçe teşkilatında bir istifa daha yaşandı. 15 yıldır partinin ilçe teşkilatında görev yaptığını belirten Muhittin Orhan, istifa ettiğini yazılı bir açıklama ile duyurdu.

Cumhuriyette yer alan habere göre Orhan açıklamasında “Hasankeyf AKP İlçe Teşkilatı, AKP’yi aile şirketine çevirdiler. Belediye başkanının ve ilçe başkanlarının onlarca akrabasını belediye, PTT ve farklı kurumlarda değerlendirdiler. Bizzat arkadaşlarımızın mağduriyetini ve tepkisini gördüm. AKP’yi Hasankeyf’te tabela partisine çevirmeleri, bu partiye ülke menfaati için değil de kişisel menfaat için sahip çıkmaları sebebiyle istifa ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘YAKIN DURMAYANA İŞ YOK’

CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar, “Türkiye’nin her yerinde bu uygulama var. AKP’lilerin dışında işe girebilen var mı? Şu an AKP’ye yakın olmayan, milletvekillerine yakın olmayan, Cumhur İttifakı’na yakın olmayan bir gencimiz işe girebiliyor mu? Bunu artık sistem olarak oturttular” dedi.

İSİMLERİ SIRALADI

Tarhan’ın verdiği isimleri şöyle:

Yaşar Ayhan (Rüstem Ayhan’ın amcaoğlu) Hasankeyf Belediyesi

Ahmet Ayhan (Rüstem Ayhan’ın kardeşi) Hasankeyf Belediyesi

Hasan Ayhan (Rüstem Ayhan’ın amcaoğlu) Hasankeyf Belediyesi

Ali Ayhan (Rüstem Ayhan’ın amcaoğlu) Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü

Mahmut Ayhan (Rüstem Ayhan’ın amcaoğlu) PTT

Salih Kutlu (Rüstem Ayhan’ın akrabası ) Hasankeyf Belediyesi

Şehmus Kutlu (Rüstem Ayhan’ın akrabası) Hasankeyf Özel İdaresi

Hüseyin Mete (Rüstem Ayhan’ın halasının oğlu) Hasankeyf Belediyesi

Yılmaz Tekine (Rüstem Ayhan’ın akrabası) Hasankeyf Belediyesi

Refik Türkan (Rüstem Ayhan’ın akrabası) Hasankeyf Belediyesi

Yakup Ayhan (Rüstem Ayhan’ın akrabası) PTT

Arif Ayhan (Rüstem Ayhan’ın kardeşi) Müze Müdürlüğü

Serhat Kusen (Abdülvahap Kusen’in yeğeni) Sağlık İl Müdürlüğü

Sait Can (Abdülvahap Kusen’in yeğeni) PTT