Gündem
09 Haz 2024 11:17 Son Güncelleme: 09 Haz 2024 11:17

AK Parti'de Erdoğan sonrası için konuşulan isimler ortaya çıktı! Yeniden aday olamazsa...

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden aday olamaması durumunda AKP içinde Erdoğan sonrası çeşitli formüller ve isimler konuşulduğu iddia edildi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mayıs seçimlerinde son kez aday oldu. Anayasa değişikliği ya da erken seçim kararı alınmadığı sürece Erdoğan'ın yeniden aday olması kanunen mümkün değil.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; AK Parti cephesi, Erdoğan'ın yeniden aday olabilmesi için her iki yolu da denemek için kararlı. Anayasa değişikliğinin olmaması ve TBMM'nin erken seçim kararı almaması durumunda AK Parti kulislerinde Erdoğan sonrası için çeşitli formüller, isimler konuşulduğu öğrenildi.

Erdoğan'ın yeniden aday olamaması durumunda siyaseti bırakmayacağı ve bu durumda partisinin genel başkanlığını yürüteceği konuşuluyor.

Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı olarak iyi bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarıp çalışmaların yakın takipçisi olacağını söyleyenler “Aday kim olur” sorusuna da “Partide çok deneyimli, etkin olabilecek isimler var” yanıtını veriyor.

ERDOĞAN SONRASI İÇİN ÖNE ÇIKAN İSİMLER

Bu isimler içinde ilk dile getirilen Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar. Mevcut Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın da, son dönemlerde öne çıkan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da böyle bir durumda aday olabileceği konuşuluyor. Partililer Erdoğan’ın yeniden adaylığı söz konusu olmazsa zaman içinde farklı isimlerin de gündeme gelebileceğini söylüyor.