Politika
06 Oca 2021 13:20 Son Güncelleme: 06 Oca 2021 13:39

AK Parti 3 isim için 81 ilde harekete geçiyor!

AKP, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, eski Bakan Fikri Sağlar ve gazeteci Can Ataklı hakkında 81 ilde suç duyurusunda bulunacak.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gitmesi için "çok büyük bir halk öfkesinin olması lazım" diyen Can Ataklı'nın halkı eyleme, sokak hareketlerine teşvik etmeye çalıştığı iddia edilmişti. Ataklı'nın ifadeleri tartışma konusu olurken hemen ardından Genelkurmay eski Başkanlarından İlker Başbuğ'un 27 Mayıs darbesini meşrulaştırdığı iddia edildi.

CHP'li Fikri Sağlar Halk TV'de başörtülü hakim ve savcılar hakkında söyledikleri de tepki çekmişti. Sağlar, 'Türbanlı hakim karşısına gittiğimde adaleti savunacağı konusunda kuşkum var. Bazıları militanca ve ideolojik takıyor. Bununla mücadele edilmeli' dedi.

Tüm bu açıklamaların ardından AK Parti 81 ilde 3 isim için savcılıklara suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

BAHÇELİ’DEN DESTEK

Cumhur İttifakı’nda AKP’nin ortağı olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de üç isimle ilgili açıklama yaptı.

Bahçeli "Başörtüsü üzerinden kutuplaşma dinamiklerini harekete geçirmeyi planlayan faşist ve faziletsiz simalara müsaade edilmeyecektir" dedi. Bahçeli ayrıca "Darbeler arasında mukayese yapmak ya bilgisizliğin ya da bilip de asıl hedefi perdeleyen mahzurlu bir mizacın eseridir" ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan rektörle ilgili tartışmaya da değinen Bahçeli, "Boğaziçi Üniversitesi’ne yasal yollardan rektör atanmış ve konu kapanmıştır." dedi.

Bahçeli, "Boğaziçi Üniversite’sinden bir Gezi Parkı kalkışması çıkarmaya niyetlenmek başı ezilmesi gereken bir komplo" ifadelerini kullandı.