Gündem
19 Mar 2015 15:16 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:08

Ahmet Ümit Atina’yı salladı!

Yazar Ahmet Ümit 'Beyoğlu'nun En Güzel Abisi' romanının tanıtımı için Yunanistan'a gitti.

Türkiye'nin en çok okunan yazarlarından biri olan Ahmet Ümit, yurt dışında da büyük ilgi görüyor. Eserleri yirminin üzerinde yabancı dile çevrilen yazarın son yurt dışı duraklarından biri de Yunanistan oldu. '

Beyoğlu'nun En Güzel Abisi' romanının tanıtımı için Patakis Yayınevi'nin davetlisi olarak Yunanistan'a giden Ümit, Atina'yı salladı. Yunanistan'da daha önce yayınlanmış olan ve haftalarca satış listelerinden inmeyen 'Bab-ı Esrar', 'İstanbul Hatırası' ve 'Beyoğlu Rapsodisi'nin ardından ilk baskısı 10.000 adet basılan ve kısa sürede ikinci baskısı yapılan 'Beyoğlu'nun En Güzel Abisi de büyük bir ilgiyle karşılandı.

İonas kitabevi'nde düzenlenen söyleşi ve imzaya Atinalılar kadar ülkenin önemli medya kuruluşları da büyük ilgi gösterdi. Salonda yer bulamayan okurlar ayakta ve kitabevinin önünde oluşan kalabalıkta söyleşiyi takip ettiler. Söyleşinin ardından düzenlenen imzada da büyük yoğunluk yaşandı.

Azınlıkların haklarına gösterdiği saygı nedeniyle övgüler alan yazar, okurların İstanbul romanları gibi bir de Atina şehrinin romanını da yazma taleplerine, "Şu anda zaten Selanik üzerine bir roman yazıyorum. Ancak bu kadim şehrin üzerine de yazabilirim" dedi.