Medya
24 Nis 2021 09:54 Son Güncelleme: 24 Nis 2021 09:59

Ahmet Takan'dan bomba 'kabine' kulisi! "Yüksek bir değişim beklentisi var"

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, kabinede gerçekleştirilen değişim hakkında, "Mini revizyon al yanaklı tosuncukları kesmedi, beklentilerine tam olarak cevap vermedi. Bol ihaleli bakanlıklarla ilgili yüksek bir değişim beklentisi var" dedi.

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, bugünkü köşe yazısında kabinede gerçekleşen revizyonun ardından önemli iddialarda bulundu. Takan, mini değişimin Ankara'da tam olarak beklentileri karşılamadığını, yeni değişimlerin beklendiğini öne sürdü.

Takan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi'nin 57 üyeden oluşan yeni hükümetine benzetme yaparak, "Almanya’nın, Fransa’nın kıskandığı Türkiye’den Zaire’yi de kıskandıracak bir dünya rekoru haberi gelir mi?" diye yazdı.

Takan, yazısında şunları kaydetti: 

Gece kararnamesiyle yapılan mini revizyonunun ardından Bakanlar Kurulu’nda değişimin sürüp sürmeyeceği. İzleyebildiğim şu; mini revizyon al yanaklı tosuncukları kesmedi, beklentilerine tam olarak cevap vermedi. Nedeni ise; bol paralı, bol ihaleli Bakanlıklarla ilgili yüksek bir değişim beklentisi var. Buralarda bakanlar değişirse, doğal olarak bürokratlarda değişecek. Ve ona göre yeni pozisyonlar belirlenecek ve yeni tavırlar takınılacak. Tarife çizelgeleri güncellenecek!..

AKP kulislerinden bakanlık revizyonları  ve bölünmesi beklenen bakanlıklarla ile ilgili söylentileri dinledikçe aklıma geçen hafta Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile ilgili okuduğum bir haber geliyor. Biz yaştakilerin Zaire olarak bildiği, iç karışıklıkların, demokrasi ve insan hakları tartışmalarının hiç eksik olmadığı Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile ilgili haber şöyleydi:

“Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, 57 üyeden oluşan yeni hükümeti kurdu.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, 57 üyeden oluşan yeni hükümeti kurdu. Cumhurbaşkanı’nın Sözcüsü Tharcisse Kasongo Mwema, ulusal televizyonda yaptığı açıklamada, Tshisekedi’nin, Jean Michel Sama Lukonde’yi başbakan olarak atayarak, 31 bakan, 11 bakan yardımcısı, 9 devlet bakanı, 4 başbakan yardımcısı ve 1 delegenin yer aldığı yeni hükümeti oluşturduğunu ifade etti.”

Herhalde bu bir dünya rekoru olmalı…57 üyeli hükümet… Geçen yıllarda da bu ülke, Bakanlara ömür boyu tanınan maddi kıyaklar kararıyla çalkalanmıştı. Başkan Felix Tshisekedi, 57 üyeli hükümet kurmakla,  herkesi  memnun edebilecek, dengeleri ve koltuğunu  koruyabilecek başka bir formül bulamamış herhalde.

Almanya’nın, Fransa’nın kıskandığı Türkiye’den Zaire’yi de kıskandıracak bir dünya rekoru haberi gelir mi?..

Gidişat belli de!.. Dedim ya; bugün içim çok yanıyor. Daha fazlasını yazmaya kalemim müsaade etmiyor…