Gündem
17 Eki 2012 17:24 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:16

AHMET KAYA DERS KİTABI OLDU!

Kürtçe seçmeli ders kitabında Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney fotoğrafları ile poşulu kardan adam dikkat çekiyor.

4+4+4 eğitim modeliyle birlikte Kürtçenin ilk kez 5. sınıflarda seçmeli ders olarak okutulmasına karar verilirken, ilk ders kitabı da hazırlandı.

KÜRT KÜLTÜRÜ ANLATILIYOR
Kitap, üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerindeki öğretim üyeleri ile Talim Terbiye Kurulu pedogoji uzmanları tarafından hazırlandı. Kitapta Kürt kültürüne ilişkin bilgiler ve fotoğraflar da dikkat çekiyor.

ŞEMMAMME OYNAYAN ÇOCUKLAR
Kitapta bir dönem yasak olan Hewan, Rojin, Baran gibi Kürtçe isimler kullanıldı. Meslekler tanıtılırken ise esmer, gür bıyıklı erkek figürleri kullanıldı. Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in fotoğrafları da kitapta takvim anlatımlarında kullanıldı. Mevsimler bölümünde "kışın" anlatıldığı bölümde ise çocukların yaptığı kardan adamın kafasında poşu yer alıyor. Spor etkinlikleri anlatılırken ise Şemmamme oynayan çocuklar resmedildi.

Kitapta bahar bayramı Nevruz Newroze diye yazılırken, çocukların ateşin üzerinden atlamaları da resmedildi. Kitapta ayrıca Diyarbakır kalesi, Adıyaman, Van gibi illere ait tarihi ve turistik yerler fotoğraflarıyla kitapta bulunuyor.