Ahmet Hakan'ın PR'ı CNN Türk'ü kurtarır mı?

CNN Türk son birkaç ayda büyük yara aldı ve su alan bir gemi gibi yan yatmaya başladı.

CHP’nin, partili isimleri bu kanalın tartışma programlarına göndermeyerek başlattığı CNN Türk protestosu etkili olmuşa benziyor zira Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, köşesinden kanalın reklamını yapmak zorunda kaldı.

Şöyle yazıyor Ahmet Hakan, “Bazıları büyük bir merakla bana soruyorlar CNN Türk’ün reytingini. Sadece şu rakamı verilip çekiliyorum: Şubat ayında, AB grubunda, “prime time” denilen, akşam en çok ekran başında olunan saat dilimlerinde haber kanalları içinde birinci oldu CNN Türk.” Yazının sonuna bir de not düşmüş, “AB grubu demek, eğitim düzeyi en yüksek kesim demek.” diye... 

Fox’un açacağı yeni yerli haber kanalının yazısında mevcut haber kanallarının taraflı yayıncılık anlayışının çok şikayet aldığını yazmıştım. A Haber gibi kanalların bundan şikayetçi olduğu söylenemez çünkü onlar habercilik adı altında açıkça propaganda yayını yapıyorlar ama NTV, CNN Türk gibi kanalların bir algı endişesi var.

CHP boykotu CNN Türk için şok edici bir darbe, partinin bu kanalın isim hakkıyla uğraşıyor olması ise daha büyük bir telaş kaynağı çünkü CNN Türk’ün başındaki CNN gittiği anda Ahmet Hakan’ın istatistikleri yalan olacak!

“Eğitim düzeyi en yüksek kesim” dediği AB grubuna bu kanalı izleten tek şey kanalın markası.. Daha doğrusu geriye sadece o kaldı. Fox Haber açılırsa bu konuda da bir rekabet oluşacak. Eğer Fox Haber açıldığı vakit bu kanalın önündeki CNN düşerse Fox hepten rakipsiz kalacak ve Hürriyet’in başındaki isim bu konuda endişelenerek PR yapıyor. Ne de olsa aynı gemideler.

Halk niye bu CNN, Fox markalarına itibar etsin ki diye düşünebilirsiniz ancak gerçekten öyle... Sansür arttığında, propaganda çoğaldığında insanlar dışarıdan gelen sesleri duymaya gayret ederler. BBC Türkçe, Independent Turkish, DW gibi internet siteleri ve Fox’un ana haber bülteni bu yüzden rağbet görüyor.

Peki, CNN Türk’ün CNN’i gerçekten de gider mi? Neden olmasın! 1980 yılında açılan ve ABD’nin ilk haber kanalı olan CNN’in markası bu kadar hırpalanacak kadar kıymetsiz değildir diye düşünüyorum. Gazeteci Talat Atilla, 14 Şubat’ta attığı tweette, “CHP kulislerinde CNN Türk’ün isim hakkının ABD'den kendilerine gelen bilgiye göre 2 ay içinde iptal edileceği bilgisi geldiğini öğrendim.” diye yazıyor.

CHP’nin CNN boykotuna tepki gösterenler de var. "15 Temmuz’dan beri CNN Türk, özellikle Amerika’da yaşayan FETÖ’cülerin hedefinde. Yalnız dezenformasyon yapmıyorlar, aynı zamanda CNN adının sahibi Amerikalı şirkete de şikâyet ediyorlar. Bunlara CHP’nin Amerika’daki temsilcisi de eşlik ediyor. Başvurular yapıp isim hakkının geri alınması için uğraşıyorlar" diyen Nedim Şener, CNN Türk boykotunu FETÖ’ye paslayarak yeni bir cephe açıyor.

Bu cephelere yukarıdan bakan biri olarak diyebilirim ki CNN Türk son birkaç ayda büyük yara aldı ve su alan bir gemi gibi yan yatmaya başladı. Bundan FETÖ çıkar mı diye bakmadan önce kanalın habercilik anlayışını sorgulamayı tercih ederim ve gördüğüm şeyde büyük sıkıntı var.

Ben meselenin en basit haline ve Ahmet Hakan’ın yazdıklarına odaklanacağım. CNN Türk belki şu anda en çok izlenen haber kanalı olabilir ama CNN markasını kaybettiği anda en hızlı  reyting kaybeden haber kanalına dönüşecektir ve ömrünün sonuna yaklaşacaktır.

Olay bu kadar basit aslında.

Murat Tolga Şen - murattolga@gmail.com / sosyal medya: @murattolga