Medya
18 Mayıs 2020 10:02 Son Güncelleme: 18 Mayıs 2020 11:45

Ahmet Hakan'ın köşe yazısında 'örtülü reklam' yaptığı ortaya çıktı

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ın 16 Kasım 2018 tarihinde "Yatak asla sadece yatak değildir" başlıklı yazısında örtülü reklam cezası verildiğini duyurdu.

Bildirici Reklam Kurulu'nun 138 bin 172 lira idari para cezası ve reklamları durdurma cezası verdiğini belirtirken yazısının hâlâ Hürriyet'in web sitesinde yayımlanmaya devam ettiğinin de altını çizdi.

Bildirici, "Ayrıca Ahmet Hakan’ın haber ya da röportaj görünümlü reklamlarla ilgili böyle bir sözü ne kadar geçerlidir emin olamıyorum. Zira kendisinin de gazetedeki köşesinde 'örtülü reklam' yaptığına bütün Hürriyet okurları tanıktır.  Hatta köşe yazısında 'örtülü reklam' yaptığı Reklam Kurulu kararıyla tescil edilmiş bir yazardır Ahmet Hakan. Reklam Kurulu’nun Ahmet Hakan’ın yazısıyla ilgili böyle bir kararı olduğunu bilmiyordum.  Kendisi yazmamış, haberini de okumamıştım. Geçenlerde Reklam Kurulu kararlarını incelerken rastladım." ifadesini kullandı. 

Bildirici yazısında şunları kaydetti: 

Ahmet Hakan’ın 16 Kasım 2018 tarihinde Hürriyet’te yayımlanan yazısının başlığı “Yatak asla sadece yatak değildir” başlığını taşıyordu. İŞBİR yataklarını özetle şöyle övüyordu yazısında:

 “Sırt ağrısı, bel ağrısı, uyku bozuklukları falan diye başının etini yediğim bir dostum, ‘Senin iyi bir yatak alman gerekiyor’ dedi. Tavsiyeye uydum, gayet uygun fiyata yerli ürünümüzü satın aldım. Ve bingo! Yıllardır süren sırt ağrılarım birden kesilmesin mi? Uyku sorunlarımın yüzde 50’si geride kalmasın mı? Öyle memnun oldum ki... Olay, bu yatakların Türkiye’de üretilmesini sağlayan İŞBİR’in CEO’su Metin Gültepe’yle tanışmama kadar vardı.”

Ticaret Bakanlığı bünyesinde görev yapan Reklam Kurulu şikayet üzerine 12 Şubat 2019 tarihinde yaptığı 281 sayılı toplantısında Ahmet Hakan’ın bu yazısını incelemiş. 2018/7542 numaralı bu dosyada özetle şu kararı vermiş:

 “Bahsi geçen köşe yazısında İşbir Yatak markası ile ilgili övücü ve talep yaratıcı ifadelere yer verildiği, söz konusu yazıda haber verme, bir konuda görüş ve fikirlerini belirtme veya tüketicileri aydınlatma ya da bilgilendirme amacının dışına çıkılarak tüketici tercihlerini bilinçli olarak yönlendirebilecek şekilde adı geçen markanın övüldüğü ve markaya ait ürünlerin satın alınmasının teşvik edildiği ve böylelikle İşbir Yatak isimli markanın örtülü reklamının yapıldığı; bu nedenle söz konusu yazının örtülü reklam yönüyle;

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinin 22/1, 22/2, 23/1. maddeleri,

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61. maddesi hükümlerine aykırı olduğuna karar verilmiştir.”

Bu karara varan Reklam Kurulu, köşe yazısı görünümündeki örtülü reklamı yayımladığı için Hürriyet’e 138 bin 172 lira idari para cezası ve reklamları durdurma cezası vermiş! Reklam Kurulu’nun Ahmet Hakan’ın “haber verme amacının dışına çıkarak tüketici tercihini yönlendirmeye çalıştığı” tespiti çok önemli. Sadece Ahmet Hakan ve Hürriyet değil bütün yazarlar, gazeteciler ve medya yöneticileri bu tespitleri dikkate alıp, haber ve yazıları reklamlarla iç içe sunmaktan, örtülü reklam yapmaktan vazgeçmeli.  Böyle “Çiftçiler Günü” diye “örtülü reklam” sayfaları yapıp okurları enayi yerine de koymamalı.  Ahmet Hakan’ın “Yatak asla sadece yatak değildir” yazısı da Hürriyet’in web sitesinden kaldırılmalı. Zira “Örtülü reklam” devam ediyor hâlâ…

Yazının devamı için tıklayın