Medya
11 Mayıs 2021 07:07 Son Güncelleme: 11 Mayıs 2021 11:21

Ahmet Hakan'dan Ali Babacan'a olay sözler!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 2018'deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül'e adaylık teklif edildiğinde kendisinin de masada olduğunu belirterek "Aday olsaydı kazanıyordu" dedi. Bu sözlerle ilgli tartışmalar sürerken, bir yorum da Ahmet Hakan'dan geldi.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Ali Babacan'ın "2018 seçiminde Abdullah Gül, muhalefetin ortak adayı olsaydı kazanırdı." sözlerini köşesine taşıdı.

Babacan'ın sözlerini gerçekçi bulmayan Hakan, "Hahahaha! Tam bir sallama bu. Hem de bayağı bir dayanaksız sallama. Madem sallamak serbest... Ben de sallayayım: Eğer 2018 seçiminde Abdullah Gül, muhalefetin çatı adayı olmayı başarsaydı... Muharrem İnce, Meral Akşener ve Selahattin Demirtaş’ın aldığı toplam oydan daha az oy alırdı. Benim sallamamın, Ali Babacan’ın sallamasından tek farkı şudur: Benimki dayanaklı bir sallama!" ifadelerini kullandı.

2023 seçimlerinde Abdullah Gül'ün çatı aday olması durumunda seçilmeyeceğini ima eden Hakan, "Eğer 2023 seçiminde Abdullah Gül, muhalefetin çatı adayı olmayı başarırsa... Recep Tayyip Erdoğan yanlıları şimdiden bayram edebilir." görüşünü savundu.

Babacan'ın “Ben 2018’de Abdullah Gül muhalefetin adayı olsun diye çabaladım.” sözlerine de değinen Hakan, "2018 yılında Babacan, AK Parti milletvekiliydi ve milletvekili sıfatıyla Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı için imza vermişti. Yani... Bir yandan... AK Parti içinde kalıp Erdoğan’ın adaylığı için imza vermiş. Bir yandan da... Muhalefetin Abdullah Gül’ü aday göstermesi için çabalamış. AK Parti’den kopup ayrılanlara “hain, ihanet etti” falan denmez. Ama Ali Babacan’ın bu yaptığını anlatmaya, “hain, ihanet etti” kelimeleri bile yetmez." dedi.

Babacan ve Davutoğlu'nun muahlif kanallara çıkmasını da köşesine taşıyan Hakan yazısını şöyle sürdürdü:

"AK Parti tabanı, kendilerinden giderek daha fazla soğuyor.

*

- Muhalif seçmen, “Bu adamlarla mı AK Parti’yi yeneceğiz” diye hayıflanıyor.

*

- Ne kadar çok konuşurlarsa... O kadar çok yaldız dökülmesi oluyor.


*

- Gitgide daha fazla bir cephenin içine sürükleniyorlar.

*

- “Erdoğan’ın sırtından hançerlenmesi” fikri, AK Parti tabanında yer ediyor.

*

- Kendilerini daha fazla “Erdoğan’ın oylarını tırtıklama aparatı” olarak konumlandırıyorlar.

*

- AK Parti tabanıyla ilişkiler biraz daha geriliyor."

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN